30 – vjetori i shpalljes : Deklarata e Pavarësisë së Kosovës

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Oh, mbarë Kosova n’ këmbë është ngritur ,
Delegatët ka porositur –
Të shpallin aktin e Pavarësisë ,
T’i hapin rrugën demokracisë !

Zëri i popullit po na thërret –
Për vend tonë t’ vendosim vet !
T’ jemi Zot t’ atdheut tonë –
Këmba e huaj mos t’ na sundojë !

Delegatët si kreshnikë ,
Në Prishtinë më 2 Korrik ,
Para tankeve të Serbisë –
Shpallën aktin e Pavarësisë !

Shpallë Kosova – PAVARËSI ,
Shpallet KOMB , e jo KOMBËSI !
Popullatë e mbarë shqiptare –
T’i gëzojë t’ drejtat gjithëkombëtare !

Delegatët trima e trimëresha ,
Si luaj e luanesha ,
Me vullnetin e gjithë njerëzisë –
I dhanë vulën historisë !

O, rroftë Kosova , rroftë Flamuri ,
Me djem trima – zemërguri !
As n’ Ballkan, as tej oqeani –
S’ na përçanë për jetë dushmani !

Shumë urime nga mbarë bota –
Faqebardhë të pret Evropa !
T’ pret Gjeneva e Amerika –
Me fat t’ qoftë ty, REPUBLIKA !

Gjilan, më 02.07.1990 v.
Demir Krasniqi : “MALLËNGJIME E USHTIMA”
Faqe 173, numër 99 – Gjilan, 1993 .

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).