30 ditë paraburgim për Tahir Dalipin

Gjilan – Gjykatësi i procedurës paraprake në Gjykatën e Qarkut në Gjilan, Ilmi Dalipi i ka caktuar 30 ditë paraburgim të dyshuarit kryesor në therjen me thikë të Liridon Dushicës, Tahir Dalipit (1989).

Lajmin e ka konfirmuar për Rajoni Press , kryeprokurori i Qarkut në Gjilan Jetish Maloku. Ndryshe prokuroria kishte ndaluar edhe dy të dyshuarit e tjerë , Arton Maliqi(1991), dhe Valon Behluli (1992),por në mungesë të provave ata janë liruar nga arresti, por jo edhe nga ndjekja e hetimeve.

Kryeprokurori publik i Qarkut Jetish Maloku tha se Tahir Dalipit i është caktuar kjo masë pasiqë ai e ka pranuar veprën penale dhe ka pranuar se ka marrë pjesë në therjen me thikë të Liridon Sylë Dushicës, nga Gjilani, i moshës 21- vjeçare,i cili u qëllua me thikë për vdekje natën e së shtunës, në kohën kur po qëndronte në një kafiteri afër kompleksit të Shkollave të Mesme në Gjilan. Maloku tha se hetimet e para kanë sjellur deri tek gjetja e thikës e cila është dërguar menjëherë për ekspertizë.

Ky rast e ka tronditur Gjilanin dhe sipas Malokut, Prokuroria e Qarkut në koordinim me të gjithë sektorët e sigurisë do të marrin masa urgjente për ta siguruar jetën e qytetarëve e në veçanti për të shtuar kontrollin afër shkollave të mesme./rajonipress.com/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).