17 aktakuza të ngritura kundër 20 personave, dominojnë vjedhja dhe mashtrimi

Gjilan – Prokuroria Themelore në Gjilan, ka ngritur shtatëmbëdhjetë (17) aktakuza, kundër njëzet (20) personave, derisa dominojnë veprat penale vjedhja dhe mashtrimi.

Prokuroria Themelore Gjilan:
Ndalimet e personave me urdhër të prokurorit:
Prokuroria Themelore në Gjilan, me urdhër të prokurorit, në tri raste të ndara ka ndaluar tre (3) persona të dyshuar, në kohëzgjatje prej 48 orëve. Një (1) person është ndaluar për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “Vrasja në tentativë”, një (1) person i dyshuar për veprën penale “Ngacmimi seksual” dhe një (1) person për veprën penale “Lëndimi i lehtë trupor”.

Kërkesat për caktimin e paraburgimit (apo masa tjera):
Prokuroria Themelore në Gjilan, ka paraqitur tri (3) kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit ndaj tre (3) personave të dyshuar. Një (1) kërkesë është paraqitur ndaj një (1) personi, me dyshimin se ka kryer veprën penale “Dhunimi”, një (1) kërkesë ndaj një (1) personi, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale “Kontrabandimi i mallrave” dhe një (1) kërkesë ndaj një (1) personi, me dyshimin se ka kryer veprën penale “Vrasja në tentativë”.

Aktakuzat:
Prokuroria Themelore në Gjilan, ka ngritur shtatëmbëdhjetë (17) aktakuza, kundër njëzet (20) personave, për këto vepra penale:
Trembëdhjetë (13) aktakuza kundër trembëdhjetë (13) personave për veprën penale “Vjedhja e shërbimeve”,
Një (1) aktakuzë kundër dy (2) personave për veprën penale “Posedimi i paautorizuar i narkotikëve, substancave
psikotrope ose analoge”,
Një (1) aktakuzë kundër dy (2) personave për veprën penale “Lëndimi i lehtë trupor”,
Një (1) aktakuzë kundër dy (2) personave për veprën penale “Vjedhja” dhe
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi për veprën penale “Mashtrimi”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).