15 vite pa profesorin Ruzhdi Ismajli

Gjilan – Thonë se koha shëron plagët në periudha të caktuara kohore, ndërsa kur i thellojmë këto periudha ato shtojnë dhimbje edhe më të mëdha, ato rrisin mallin e ne ndjejmë mungesën e fjalës së tij, jo vetëm familjarët, por nxënësit e qytetarët e Gjilanit që vazhdimisht edhe pse po kalon një decenie e gjysmë, me shumë mall e kujtojnë ish-profesorin, drejtorin e politikanin Ruzhdi Ismajli.

Profesori Ruzhdi Ismajli i cili ligjëronte lëndën e Gjuhës Shqipe, që aq shumë e deshti, për të gjithë ishte dhe mbeti përjetë dritë e mendjes dhe e shpirtit për brezat e rinjë.

Thonë se mësuesit ndërrojnë jetë vetëm fizikisht, por nuk harrohen kurrë, sepse ata janë feniks të pashuar, profesor Ruzhdiu i shërbeu atdheut, shkollës shqipe e nxënësve, që për të ishin dashuria ma e madhe e jetës së tij.

Profesor Ruzhdi Ismajli i kishte të gjitha virtytet njerëzore, ishte i matur, i vendosur, i respektuar, por edhe i respektonte të gjithë pa dallim, por ishte i ashpër atëherë kur kërkonte nevoja për atdheun e tij që e çmoi e punoi për të, për një jetë më të mirë të popullit të Kosovës.

Profesori i Gjuhës Shqipe, Ruzhdi Ismajli, karrierën e mësimdhënësit e filloi në vitin 1980 gjerë në vitin 1989, Ruzhdiu dha kontribut të madh në emancipimin e nxënësve e sidomos të vajzave shqiptare që sa më shumë të arsimohen në shkollimin e tyre, ai gjithmonë thoshte “Misioni ynë është i shenjët, ne jemi ata që duhet mbajtur arsimin dhe kombin gjallë”.

Shteti serb duke e parë inteligjencën e Ruzhdi Ismajlit dhe shumë shokëve të tij, atë e largojnë në vitin 1989 nga Shkolla për shkak se kundërshtonte ndryshimin e Kushtetutës, ishte profesori i parë që nënshkroi telegramin në përkrahje të minatorëve të ngujuar në zgafelle, ai ishte zë i fuqishëm me rastin e helmimit të nxënësve dhe luftonte me këmbëngulje për të gjitha padrejtësisht që ju bënin popullit Shqiptarë nga regjimi i Serbisë.

Në asnjë moment profesor Ruzhdiu nuk ndejti duarkryq, edhe pse nën okupimin e shtetit Serb, profesor Ruzhdiu në vitin 1994-95 arriti ta hap Shkollën e parë të Mjekësisë në Gjilan me paralelet e ndara në Viti e Dardanë(Kamenicë), këtë shkollë e udhëhoqi me shumë sukses për plot pesë vite.

Profesori i dashur për të gjithë nxënësit dhe qytetarët e Anamoravës e më gjerë, ishte njëri ndër themeluesit e degës së LDK-së në Gjilan, duke i dhënë një dimension të ri jetës politike në Gjilan e rrethinë.

Profesori i Gjuhës Shqipe që aq shumë e deshti gjuhën e ëmbël të popullit shqiptarë, ndër sfidat që kalonte Shkolla shqipe dhe populli shqiptarë thoshte.
“Naim Frashëri sikur të na shikonte e të na dëgjonte për mos kujdesin ndaj Gjuhës amtare Shqipe do të na dënonte dhe do të na përqeshte”.

Me shumë dashuri e mençuri, profesor Ruzhdiu me përkushtim të madh diti ta sfidon jetën me të gjitha ato peripecitë e tija, kishte mençuri e pjekuri, ishte i papërkulur, në jetën e tij ishte ballëhapur e i vendosur në synimet e tija intelektuale, ai shumë herë thoshte, “Në qoftëse një intelektual nuk e ngritë çështjen e popullit të tij në piedestal, ai nuk është intelektual dhe është turp ti thuash intelektual”.

Profesor Ruzhdiu shumë punoi e veproi për pavarësinë e Kosovës por nuk e përjetoi, vdekja e pamëshirshme e ndau nga jeta në moshën 49 vjeçare me 4 prill 2005, atëherë kur kishim nevojë më së shumti për të për edukimin e brezave të rinjë, ai nuk është vetëm fizikisht sepse ai në mendjen tonë është i pavdekshëm.

Ne kemi humbur një familjar, një intelektual, një vizionar, kemi humbur një profesor e politikan, ne kemi dhimbje por kemi krenari pasi profesor Ruzhdiu pas vete la një familje intelektualësh të cilët janë shembull aty ku jetojnë e veprojnë.

Profesori i Gjuhës Shqipe, Ruzhdi Ismajli, ishte atdhetar i devotshëm, kishte një dashuri të madhe për Shkollën Shqipe e për nxënësit e tij, ishte familjar i papërsëritshëm e shok i mirë me të gjithë ata që punoi.

Gjilani e Kosova do të kujton vazhdimisht, jemi të nderuar që qyteti i Gjilanit e shteti Kosovës në mesin e saj ka pasur një njeri ç`fare ishte Ruzhdi Ismajli.

Lavdi jetës e veprës së Profesor Ruzhdi Ismajli, i qoftë i lehtë dheu i Kosovës./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).