14 vjet pas krimit, 20 vjet burgim kosovarit 62-vjeçar

Si rrethanë rënduese me rastin e shqiptimit të dënimit ka vepruar fakti se i akuzuari ka pasur një qasje “veçanërisht mizore” dhe se vrasjen e ka bërë në praninë e fëmijëve

E Mërkurë, 6 Nëntor 2019 – 16:58albinfo.ch
Gjykata e Landit në St. Polten të Austrisë i ka shqiptuar dënimin me 20 vjet heqje lirie shqiptarit 62-vjeçar nga Kosova për vrasjen e të shoqes. Vrajsa me thikë kishte ndodhur para më shumë se 14 vjetësh.

Gjyqtarët porotë kanë vendosur njëzëri për masën e përmendur të dënimit, ndërsa avokati i dorasit ka paralajmëruar ankesë. Ndërkaq, prokurori nuk ka dhënë ndonjë sqarim nga ana e tij, shkruan agjencia austriake e lajmeve ATA.

Në këto rrethana, gjykimi nuk është i plotfuqishëm.

Si rrethanë rënduese me rastin e shqiptimit të dënimit ka vepruar fakti se i akuzuari ka pasur një qasje “veçanërisht mizore” dhe se vrasjen e ka bërë në praninë e fëmijëve, transmeton albinfo.ch.

Kosovari, sot në moshën 62-vjeçare, kishte vrarë në Wilhelmsburg të Austrisë bashkëshorten e tij duke e goditur me thikë. Pas vrasjes ai kishte ikur në Kosovë, ku ishte dënuar me 7 vjet heqje lirie. Së fundi ai është kapur gjatë një udhëtimi në Shqipëri dhe është ekstraduar në Austri, ku dhe është gjykuar për vrasje.

Vrasja kishte ndodhur më 6 qershor 2005 në banesën e përbashkët të çiftit. Ai ishte 47, ndërsa e shoqja 36-vjeçare. Dorasi e kishte vrarë bashkëshorten me një goditje me një thikë kuzhine, me teh të gjatë 20 centimetra. Pas aktit, ai kishte ikur së bashku me katër fëmijët e tij në Kosovë, ku i është dorëzuar policisë së Unmik-ut, transmeton albinfo.ch. Më tutje, Kosova ka shmangur ekstradimin e tij në Austri, thonë në prokurorinë e St.Pöltenit.

Gjatë procesit gjyqësor në Kosovë, i akuzuari kishte deklaruar se vrasjen e kishte kryer në vetëmbrojtje. Por ky deklarim i tij nuk përputhet me gjurmët e gjetura në vendin e krimit, thuhet në një deklaratë të Gjykatës së Landit në St. Pölten.

Prokuroria e St.Pöltenit kishte shpallur një fletarrest në nivel evropian për dorasin. Mbi bazë të këtij fletarresti u bë i mundur arrestimi i tij në Shqipëri dhe dorëzimi në Austri.

14 vjet pas krimit, 20 vjet burgim kosovarit 62-vjeçar

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).