14 aktakuza të ngritura gjatë 24 orëve në rajonin e Gjilanit

Gjilan – Prokuroria Themelore në Gjilan, gjatë 24 orëve të fundit, ka ngritur gjithsej katërmbëdhjetë (14) aktakuza, kundër shtatëmbëdhjetë (17) personave.

Ndalimet e personave me urdhër të prokurorit: Departamenti Përgjithshëm, ka ndaluar dy (2) persona, në kohëzgjatje prej 48 orësh, me dyshimin se kanë kryer veprat penale “Lëndim i lehtë trupor” dhe “Sulmi”.

Kërkesat për caktimin e paraburgimit (apo masa tjera):
Departamenti Përgjithshëm, ka paraqitur një (1) kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj dy (2) personave, për shkak të dyshimit se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “Vjedhje e rëndë”.

Aktakuzat:
Prokuroria Themelore në Gjilan, gjatë 24 orëve të fundit, ka ngritur gjithsej katërmbëdhjetë (14) aktakuza, kundër shtatëmbëdhjetë (17) personave.
Departamenti për Krime të Rënda:
Një (1) aktakuzë, kundër një (1) personi, për veprën penale “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.
Ndërsa, Departamenti Përgjithshëm, ka ngritur trembëdhjetë (13) aktakuza, kundër gjashtëmbëdhjetë (16) personave:
Tri (3) aktakuza kundër pesë (5) personave, për veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”;
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi, për veprat penale “Shmangia nga tatimi” dhe “Ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore ose farmaceutike”;
Dy (2) aktakuza kundër tre (3) personave, për veprën penale “Kontrabandimi i mallrave”;
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi, për veprën penale “Sulmi”;
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi, për veprën penale “Ngacmimi”;
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi, për veprën penale “Kanosja”;
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi, për veprën penale “Posedimi i paautorizuar i narkotikëve, substancave psikotrope ose analoge”;
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi, për veprën penale “Mosdhënia e ndihmës në trafikun publik”;
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi, për veprën penale “Rrezikimi i trafikut publik”;
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi, për veprën penale “Vjedhja e rëndë”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).