12 ushqime që nxisin trurin dhe kujtesën

 1. Bajamet – Rrisin fluksin e gjakut në tru.
 2. Boronica – Përmirëson të mësuarit dhe aftësitë motorike.
 3. Arrat – Kanë sasi të lartë në acide omega 3 yndyrore.
 4. Lakra e Brukselit – Përmban triptofan, që konvertohet pastaj në serotoninë, e cila ndikon pozitivisht në shëndetin e trurit.
 5. Brokoli – Ndihmon në funksionimin e trurit.
 6. Lulelakra – Ndihmon në pastrimin e masës se bardhë në tru.
 7. Xhenxhefili – Konsiderohet si anti-inflamator – kundër ndezjes së trurit.
 8. Molla – Ushqim energjik për mendjen, trupin dhe emocionet.
 9. Shalqiri – Me sasinë e madhe të ujit që përmban freskon dhe përmirëson funksionimin e trurit.
 10. Lakra – Ndihmon në uljen e rrezikut nga kanceri i trurit mushkërive dhe prostatës.
 11. Marulja – Ndihmon në rritjen e fluksit të gjakut në tru.
 12. Pjepri – Mbështet trurin dhe shëndetin e tij.
Shpërndaje.
© RAJONIPRESS