11,307 raste aktive me Covid-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar të premtën se numri total i rasteve pozitive që nga paraqitja e Covid-19 në Kosovë është 48,337 dhe 1,240 raste të vdekjes, kurse numri i rasteve aktive me coronavirus është 11,307.

Sipas institutit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, në 24 orët w fundit janë testuar gjithsej 1.,42 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 385 raste pozitive.

Të premten është raporuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 351 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 35,790 raste, kurse numri i rasteve aktive është 11,307. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS