110 vjet Abetare Shqiptare : Manastiri qytet i shenjtë dhe djep i kulturës shqiptare

Nga Demir Krasniqi

Manastiri është qytet i shenjtërisë ,
Djep i artë kulture i gjithë shqiptarisë !
Manastiri i shenjtë me zemër kreshnike ,
Ngjarje kulturore edhe historike !…

Më 16 Mars 1909 –
Një lajm i gëzuar u hap n’ katër anë !
Atë ditë nga botimi doli Abetare –
Me shkronja Latine , por në gjuhë shqiptare !

Doli Abetarja me shkronja të gjirit –
Dalë nga Alfabeti i Kongresit t’ Manastirit !
Gëzimi përçoi trojet , si mbi det tallazi –
Autore ishte Parashqevi Qiriazi !

Parashqevi Qiriazi me punë ngadhënjimtare –
Solli Abetaren tonë , të parë shqiptare !
Me këtë i shpalli luftën analfabetizmit ,
Idesë së fanatizmit dhe primitivizmit !…

Abetarja e parë e kishte simbolikë –
Për arsimin e shqiptarëve , datë që solli dritë !
Datë që solli dritë , për shkollat e para Shqipe –
Prej atëherë kaluan 110 vite !

N’ Manastir kanë ndodhur ngjarje t’ rëndësisë –
Që kanë nxënë vend t’ madh në faqe t’ historisë !
Më 1905 , themelimin e kishte nisë –
Komiteti Patriotik për çlirimin e Shqipërisë !

Intelektualët shqiptarë i kishin çelë sytë –
N’ Manastir u mbajt Kongresi i Parë dhe i Dytë !
Për unifikimin e Alfabetit Shqip –
Shqip të shkruajmë “bukë “ e shqip të shkruajmë “krip “ !

Dhe për formën e shtetësisë së Shqipërisë ,
Kushtetutën e sajë t’ parë , gëzimin e lirisë !
Themelimi i Shoqërisë Atdhetare :
“BASHKIMI” – në mbarë trojet atdhetare !

Dalja e gazetës së parë të përpunuar
Me Alfabet shqip të unisuar !
Gazeta mbante emrin : “Bashkimi i Kombit” –
Lexohej me ëndje anë e mbanë globit !

Themelimi i Shoqërisë Botuese Letrare ,
Funksionimi i shtypshkronjës universale –
Që ishte pronë e familjes Qiriazi ,
Që punonte shumë dhe s’i ndalej avazi !

U botua n’ gjuhë shqipe Abetarja e parë –
Me shkronja Latine , n’ Alfabet Shqiptarë !
Më 16 Mars 1909 , si lule pranverore –
Parashqevi Qiriazi ishte autore !

Dhe në vitin 1911 , me t’ madhe kërkohej –
Që ajo Abetare sërish të ribotohej !
Dhe shumë data tjera me rëndësi gjithë fare –
Kanë ndodhë n’ Manastir , për kulturë shqiptare !

Gjilan, më 15. 03. 2019 .
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).