100 mijë britanikë ndihmojnë që shqiptari të mos dëbohet

Janë të shumtë shqiptarët që vijnë në Britani thuajse çdo ditë, një pjesë e tyre minoren, të cilët shteti i mban derisa mbërrijnë moshën 18 vjeçare

Stiven Bregu ishte vetëm 13 vjeçar kur mbërriti me maune në Britani ku trafikantët e zbritën në afërsi të qytetit të Bristolit në perëndim të Anglisë në kufi me Uellsin.

Pa anglishte, ai u strehua në një familje angleze si minoren, dhe pas pesë vitesh, ai arrin të kalojë shkëlqyeshëm provimet e maturës sidomos në matematikë dhe shkencë.

Ishte sjellja e tij e shkëlqyer, kontributi dhe modeli që Stiven Bregu demostroi në shkollë dhe jetën e përditshme, ajo që galavanizoj një komunitet të tërë për të firmosur peticionin që shkoi në afro 100 mijë firma në mbrojte të adoleshentit shqiptar, raporton TCH.

Ishte kjo fushatë sensibilzuese dhe mediatike e shkollës, familjes angleze, si dhe vet kryetari i Bashkisë së qytetit të Bristolit, që çoj në fitoren në apel për vendimin e emigracionit për deportimin e tij, përcjell albinfo.ch.

Ministria e Brendshme dhe e Emigracionit ka dy javë kohë, për të apeluar sërish, edhe pse gjasat janë të pakta pas një fushate të tillë publike.

Kryetari i Bashkisë së Bristolit pas vendimit thotë se “unë shpresoj se një rast i tillë do çoj në një reforme me të gjerë të sistemit britanik të azilit me qëllim që askush të mos kalojë nëpër kalvarin dhe traumën që kalojë Stiven Bregu”.

Janë të shumtë shqiptarët që vijnë në Britani thuajse çdo ditë, një pjesë e tyre minoren, të cilët shteti i mban derisa mbërrijnë moshën 18 vjeçare.

Një pjesë e madhe refuzohen, duke bërë që jeta e tyre më pas të vështirësohet për shkak të ndërprerjes së ndihmës nga shteti dhe kalimit të tyre në “të zezë”, ku jo pak, bien pre e grupeve kriminale, sidomos shpërndarjes së drogës.

Rasti i Stiven Bregut dëshmon se me përkrahjen e duhur, të rinjtë shqiptarë arrijnë të integrohen në shoqërinë britanike dhe të shkëlqejnë.

100 mijë britanikë ndihmojnë që shqiptari të mos dëbohet

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).