10 ushqimet që rekomandohet t’i hani në mëngjes

Përkundër asaj çfarë keni dëgjuar, ngrënia e mëngjesit nuk është e nevojshme për të gjithë.

Në fakt, anashkalimi i mëngjesit mund të jetë më pozitiv sesa ngrënia e ushqimeve të pashëndetshme në këtë vakt, shkruan Healthline.

Sidoqoftë, një mëngjes i pasuruar me minerale të nevojshme për të funksionuar përgjatë ditës mund t’iu japë energji dhe t’iu parandalojë të hani shumë përgjatë pjesës tjetër të ditës, transmeton lajmi.net.

Në listën e mëposhtme do gjeni 10 nga ushqimet që rekomandohet t’i hani përgjatë mëngjesit:

1. Vezët

2. Jogurti

3. Kafeja

4. Bollguri

5. Manaferrat

6. Arrat/kikirikat

7. Çaji i gjelbër

8. Frutat

9. Farat e lirit

10. Gjiza.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).