10 fermerë vitias përfitojnë grande nga projekti LDF

Viti – Në kuadër të projektit LDF (Local Development Fund) sot në Viti, 10 përfitues nga komuna e Vitisë, kanë nënshkruar kontratat për grande. Në këto grande përfshihet financimi i projekteve të ndryshme në fushën e bujqësisë përfshirë këtu edhe ndërtimin e stallave, serrave, vendosjen ngrohjeve për serrat dhe të tjerë.

Sipas Granit Abdylit, Koordinator i këtij projekti këto grande arrijnë shumën e mbi 70 mijë eurove kurse projekti në fjalë financohet nga Zyra Austriake në Kosovë. Përndryshe ai bënë me dije se projekti në fjalë financon 85% e mjeteve kurse pjesa tjetër e grandëve mbulohen nga vetë përfituesit.

Përndryshe në ceremoninë e nënshkrimit të këtyre kontratave kanë marrë pjesë: Bernadina Krasnqini, Menaxheri e Projektit LDF si dhe Vlora Elshani menaxheri e projektit Interdev2./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).