Kontakti

Bota

Zbulohen mjete tekstili 8.600 vjecare

Publikuar

Arkeologët në Turqinë perëndimore kanë zbuluar mjete tekstili gati dyfish më të vjetra se Piramidat e Mëdha të Egjiptit.

Gjilpërat prej eshtrave dhe gurët e rrumbullakët të përdorur për tjerrjen e fijeve që datojnë rreth 8 600 vjet u gjetën në një vend gërmimi në Eksi Hoyuk, një nga vendbanimet më të vjetra në Anadollin perëndimor, që ndodhet në provincën e sotme Denizli.

“Gjatë gërmimeve të kryera në këtë vendbanim të epokës neolitike, ne zbuluam disa nga mjetet e para të përdorura për tekstil në histori”, theksoi drejtuesja ekipit të gërmimeve, Fulya Dedeoglu nga Universiteti Ege.

“Mbetjet arkitektonike këtu janë në gjendje shumë të mirë. Ju mund t’i shihni të gjitha materialet tipike të epokës këtu”, shtoi ajo.

Dedeoglu tha se një nga gjërat më spikatëse që gjetëm janë gjilpërat prej eshtrave, të cilat mendojmë se datojnë 8 600 vjet më parë dhe gurë të rrumbullakët të gdhendur për tjerrjen e fijeve.”

Denizli është e njohur për historinë e saj në tekstile dhe se shumë gjilpëra prej eshtrave të përdorura në tekstile u gjetën në vendin e gërmimit”, theksoi ajo.

“Gjetjet këtu dëshmojnë se tradita e tekstilit në Denizli daton që në kohërat e hershme. Ne i kemi zbuluar ato në një ndërtesë që mendojmë se është ndërtuar rreth vitit 6400 para erës sonë”, shtoi Dedeoglu.

Së bashku me Ministrinë e Kulturës dhe Turizmit të Turqisë, akademikë nga universitetet në të gjithë vendin po ndihmojnë në gërmimet, të cilat filluan në vitin 2015./ATSH-AA/

Vazhdo të lexosh

Bota

Trump nënshkruan marrëveshjen bashkë me Hotin e Vuqiqin

Publikuar

Me ndërmjetësimin e presidentit amerikan, Donald Trump, Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar sot marrëveshje me Shtëpinë e Bardhë, raporton Gazeta Express.

Tashmë janë publikuar fotografi nga momenti i nënshkrimit të marrëveshjeve, ku shihet presidenti amerikan Donald Trump, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuciq.

Gazeta Express dhe T7 ka raportuar se marrëveshjet janë nënshkruar në mes të SHBA’së dhe të dyja shteteve si marrëveshje të veçanta.

Deri më tani nuk është bërë e ditur përmbajtja e marrëveshjeve, mirëpo, karakteri i tyre është ekonomik.

Sic ka raportuar Gazeta, bëhet fjalë për marrëveshje që shkojnë në investime deri në 13 miliardë dollarë për Kosovën dhe Serbinë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara