Kontakti

Lajmet

Politika e jashtme e zbehtë dhe joproduktive, pengesë edhe Serbia

Publikuar

Pozicioni i Kosovës në arenën ndërkombëtare po konsiderohet i dobët, kjo për shkak të mungesë së një plani të qartë në këtë drejtim, por edhe për arsyeje gjendjes së brishtë politike në vend.

Profesor i të Drejtës Ndërkombëtare, Afrim Hoti në një intervistë për Ekonomia Online, thotë se vendi ka fituar zbehje të imazhit juridik dhe politik ndërkombëtar, shkaku i zhvillimeve të fundit në Gjykatën Speciale.

Ai vlerëson se politika e jashtme kosovare është e zbehtë dhe joproduktive.

“Shumë i dobësuar është pozicioni i Kosovës në arenën ndërkombëtare për faktin që kemi pasur këto vitet e fundit zhvillime shumë të brishta brenda përbrenda vendit dhe kemi pasur një destabilitet të theksuar në kuptimin e qeverisjes vendore dhe kur kësaj i shtohet tendenca për të ngritur aktakuzën kundrejt presidentit dhe ish-kryeparlamentarit dhe krerëve të tjerë, atëherë mendoj që ne kemi humbur dhe kemi fituar një zbehje të imazhit juridik dhe politik ndërkombëtar sepse duhet ta pranojmë faktin që politika jonë e jashtme ka qenë e zbehtë dhe joproduktive”.

Ndërsa sa i përket anëtarësimit në organizata ndërkombëtare, profesori Hoti thotë se Kosova ka ngecur në këtë proces.

Sipas tij, kjo ka ndodhur si rezultat i mungesës së qeverisjes jo të mirë. Ai u shpreh se institucionet asnjëherë nuk i kanë kushtuar kujdesin e duhur.

“Mendoj që nuk kemi strategji fare sepse vërtetë kemi ngecur në procesin e anëtarësimit në organizata ndërkombëtare. Kjo ka ardhur si rezultat i mungesës së qeverisjes së konsoliduar brenda përbrenda vendit. Ka një numër relativisht të madh të organizatave të cilat Kosova mund të aplikojë madje pa qenë pjesë e OKB-së”.

“Mendoj që institucionet tona asnjëherë nuk i kanë kushtuar vëmendjen e duhur nuk kanë treguar kujdesin që vendi e meriton sepse me një mbështetje kaq të fuqishme që e kemi pasur me 115 njohje mendoj që ka mundur të bëhet më shumë në anëtarësimin në OKB dhe do të forconte në mënyrë të jashtëzakonshme pozicionin juridik dhe politik sepse në sa më shumë organizata që do të ishim pjesë do të forconim pozicionin tonë”.

“Njohjet kanë stagnuar tërësisht për një listë arsyesh dhe është për të ardhur keq që sot flasim për regres që disa vende po tërheqin njohje. Varësisht nga përfundimi i negociatave pastaj të merrnim vendimet për njohje. Kemi mundur të bëjmë më tepër në kuptimin numerik sa i përket njohjeve dhe kemi mundur të koordinohemi më mirë me miqtë tanë”.

Edhe për analistin Ramush Tahiri, vlerëson se Kosova tash e 10 vjet është penalizuar në rrafshin ndërkombëtar.

“Tash e 10 vjet Kosova është duke e penalizuar veten e saj dhe misionet ndërkombëtare këtu. Evropa ka krijuar një imazh që Kosova po fiton pavarësinë po fiton lirinë dhe duhet të japë diçka. Mirëpo liria e Kosovës është rezultat i luftës çlirimtare”.

“Në këtë fazë Kosova nuk po e fiton në tavolinë pavarësinë. Dhe në fazë Kosova duhet ta krijojë dinjitetin e vet dhe përfaqësimin e vet dhe duhet të jetë një zë sa i përket Bashkimit Evropian sepse me të gjitha shtetet bisedon për njohje dhe jo për rregullimin e brendshëm. Nuk ka nevojë një ligj special që Kosovën do ta bënte shtete jofunksional”.

Sipas tij, në këtë aspekt po ndikon edhe Serbia, e cila është e interesuar që Kosova të jetë shtet jofunksional.

Madje ai vlerëson se Kosova duhet të tregohet më serioze në këtë rrafsh ngase është shtet i pavarur dhe ka institucione shtetërore, raporton EO.

“Serbia është e interesuar që Kosovën mos ta lë shtet funksional dhe që Serbia të bisedojë në emër të gjithë popullit serb në Kosovë dhe në emër të popujve të tjerë. Kosova po ia lejon këtë sepse po bisedon për Zajednicën që nuk do të duhej. Vetëbesimin dhe do ta shoh që në këtë mënyrë nuk mund të vazhdohet dhe që do të jetë e qartë në atë që po kërkon. Avantazhin e Serbisë duhet ta rrëzojë në Ëashington”.

“Duhet të tregojë si është konteksti historik në mënyrë që të mos e lërë Vuçiqin të tallet me shqiptarët. Kosova ka edhe autoritet dhe institucione që për secilën çështje i ka argumentet në anën e saj edhe për personat e pagjetur dhe zhdukur e shpërngulur”.

Lajmet

​Tim Judah: Marrëveshja Kosovë-Serbi në Uashington asgjë befasuese, ri-angazhim çështjesh të njohura

Publikuar

Tim Judah, analist për çështjet e Ballkanit në revistën britanike ‘The Economist’ thotë për Top Channel se pikat e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, janë një ri-angazhim për të normalizuar marrëdhëniet, gjë të cilën e kemi dëgjuar shumë herë në të shkuarën.

Analisti anglez nuk beson se do të ketë një angazhim të dytë të Uashingtonin për njohjen e ndërsjellët Kosovë Serbi.

Tim Judën e intervistoi gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu.

Muhamed Veliu: Zoti Judah si e shihmi marrëveshjen e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë dhe kush ishte ajo që mund të quhet si pika e fitores për Kosovën?

Tim Judah: Unë besoj se është një marrëveshje jo befasuese e kështu Kosova dhe Serbia nuk kanë fituar ndonjë gjë sikurse Kosova dhe Serbia nuk kanë humbur diçka në të gjithën këtë. Pamë një përzierje të çuditshme gjërash pasi në marrëveshje ka pika të dakorduar më parë . Tani kemi të bëjmë me një ri-angazhim për të normalizuar marrëdhëniet gjë të cilën e kemi dëgjuar shumë herë në të shkuarën. Çështjet ekonomike siç është hekurudha ne i kemi dëgjuar në të shkuarën. Njohja nga Izraeli, përmendja e Hezbollahut apo bllokimi 5 G janë 100 % relevante në marrëdhëniet Kosovë-Serbi. Mbase janë me interes për amerikanët në një kohë kur palët nuk nënshkruan marrëveshje mes tyre. E gjitha është ‘ok’, por le të shohim çfarë do të prodhojë kjo në krahun ekonomik. Nuk kemi të bëjmë me fitues apo të humbur nga kjo.

Por në perspektivën afatgjatë marrëveshja ka për tu harruar paçka se u bë dhe nuk solli ndonjë ndryshim të madh. Ajo që do të jetë e dëmshme për zotin Hoti dhe posaçërisht për zotin Vuçiq janë pamjet filmike të të dyve përballë Trump nga ku duken si djem shkolle përpara mësuesit kujdestar. Do të shihet në të ardhme dëmi i shkaktuar në imazhin e tyre politik në terma afat gjatë.

Muhamed Veliu: Sipas jush cila është pika më e rëndësishme e marrëveshjes?

Tim Judah: Nuk shikoj ndonjë pikë të rëndësishme në marrëveshje. Thjesht kemi të bëjmë me një angazhim të ri për çështje të caktuara. Ndërsa pjesa janë tërësisht pa lidhje për marrëdhëniet Kosovë-Serbi. Ata thonë njohje e ndërsjellët e diplomave, por këtë e kanë bërë në të shkuarën pasi është pjesë e marrëveshjes me BE. Angazhim për të gjetur të zhdukurit. Ne e kemi dëgjuar këtë shumë herë në të shkruarën. Jemi përballë një përsëritje të gjërave. Në dokumentet e nënshkruara nuk ka asnjë madhore e cila qëndron.

Muhamed Veliu: Presidenti Vuçiq gjatë negociatave në Uashington ia arriti të sigurojë një marrëveshje pa përmendur fjalët “njohje e ndërsjellët”. Ishte kjo një fitore për Serbinë dhe humbje për Kosovën?

Tim Judah: Nuk do të ishte reale të ndërtohej ndonjë fije shprese se do të arrihej një njohje e ndërsjellët. Natyrisht nuk do të adresoj çështja e njohjes së ndërsjellët. Të gjithë e dinin këtë. Nuk arrita ta kuptoj përse kryeministri Hoti e artikuloi këtë se kjo ishte tema më e rëndësishme kur e dinte se nuk kishte për të ndodhur.

Muhamed Veliu: Marrëveshja e të premtes në Shtëpinë e Bardhë, besoni se mund të pasojë me një marrëveshje tjetër me ndërmjetësim amerikan për njohjen e Kosovës shtet nga Serbia?

Tim Judah: Jo. Kjo nuk ka për të ndodhur. Bisedimet e ardhshme do të zhvillohen në Bruksel.

Muhamed Veliu: A besoni se mos-marrëveshjet e gjata Kosovë-Serbi u përdorën në një mënyrë të zgjuar nga administrate Trump, për ta shitur si një arritje të politikës së jashtëm e për presidentin Trump përpara zgjedhjeve presidenciale?

Tim Judah: Në të gjithën këtë pati një qëllim dhe një lloj mesazhi për votues evangjelistë kur u përmend Lindja e Mesme. Mbase kjo mund të sjellë ndonjë ndryshim të vogël. Siç e patë nga ai Twitteri famoz i presidentit Trump u pa konfuzioni me Kosovës duke e vendosur si lokacion në Lindjen e Mesme. Nuk e di nëse kjo do t’ia mbushë mendjen shumë personave në SHBA të ndryshojnë opinion. Nuk jam specialist zgjedhjesh amerikane ata e dinë më mirë se unë këtë punë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara