Kontakti

Sport

Mrika Nikqi, alpinistja më e re në botë e cila pushtoi majë më të lartë në botë

Publikuar

Mrika Nikqi në moshën 17 vjeçare së bashku me babanë e saj, Arianitin, kanë ngjitur majat më të larta në shtatë kontinente të botës.

Mrika Nikqi është alpinistja më e re në botë që ka ngjitur këto maja.

Ajo ka thënë se ngjitjen në majet më të larta e ka bërë qëllim jetësor.

“Kam hasur në ditën e majës në një lartësi prej 4 mijë e 300 metra. Kam hasur në sëmundjen e lartësisë, dhe kam menduar se aty ka përfunduar gjithçka. Pasi e kam tejkaluar atë sfidë kam arrit me ngjit majën, dhe aty ndoshta mu ka kriju qëllimi jetësor, që më këqyr deri ku po më shkon trupi, ku po më shkon mendja, dhe deri ku mundem të shkojë”, ka thënë ajo për DW.

Mrika Nikqi tha se do të vazhdojë me projekte të ardhshme për ngjitje në maje të larta.

Vazhdo të lexosh

Sport

Hadërgjonaj me fjalë të mëdha para ndeshjes me Greqinë: Nuk harrojmë nëpër çka kemi kaluar

Publikuar

Kosova nga ora 20:45 në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë përballet me Greqinë në kuadër të ndeshjes së Ligës së Komeve në Ligën D, shkruan “Zeri.info”.

Kosova barazoi në sfdinë e parë ndaj Moldavisë dhe përballja e nesërme mund ta mbulojë atë zhgënjim vetëm nëse fitohet.

Mbrojtësi i djathtë i Kosovës, Florent Hadërgjonaj u ka dhënë motiv shokëve të skuadrës duke ardhur me një postim interesant në Facebook.

“Nuk harrojmë kush kemi qenë dhe nëpër çka kemi kaluar. Jemi rritur dhe jemi të lidhur fortë për të arritur suksese për vendin tonë. #FH2”, ka shkruar Hadërgjonaj.

Kosova nesër përballet me Greqinë në ndeshjen e dytë në Ligën e Kombeve, pasi që barazoi me Moldavinë në “Ennio Tardini” në Parma të Italisë me rezultat 1-1. /Zeri.info

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara