Kontakti

Shëndeti

Këto ushqime përmirësojnë shëndetin e duhanpirësve

Publikuar

Nëse dëshironi që mushkëritë tuaja të jenë të shëndetshme, atëherë ndërprerja e duhanit është gjëja e duhur për të bërë, por ajo që është në pjatë është gjithashtu e rëndësishme, pasi ushqime të caktuara mund të përmirësojnë shëndetin e mushkërive, rekomandojnë studiuesit.

Sa më shumë mollë, banane dhe domate që konsumojnë ish-duhanpirësit, aq më pak dëme kanë në mushkëri.

Kjo është e rëndësishme pasi plakja dhe pirja e duhanit janë shkaku më i madh i uljes së funksionit të mushkërive.Këto ushqime janë të mira pasi përmbajnë shumë antioksidues që ndihmojnë në uljen e inflamacionit të frymëmarrjes dhe përmirësojnë potencialisht shëndetin e mushkërive.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Nxjerr sekrecionin e mukozës nga mushkëritë, lehtëson frymëmarrjen, pengon kollën e fortë!

Publikuar

Vera e vonë dhe fillimi i vjeshtës mund të bëhen të tmerrshme për njerëzit të cilët përballen me alergjitë

Pastaj kur i shtohet kësaj edhe ndotja e ajrit do të keni mushkëri të cilat vuajnë, transmeton Telegrafi.

Trupi ndaj çdo gjëje reagon me kollë të rëndë, mirëpo kjo është vetëm një mënyrë që të luftojë me infeksionin dhe të nxjerrë jashtë sekrecionin e mukozës nga mushkëritë.

Qe se çfarë thotë doktor Joseph Merkola i klinikës Mayo:

“Kolla konsiderohet akute nëse zgjat më pak se tri javë. Konsiderohet “kronike” nëse zgjat më shumë se tetë javë (katër javë, kur është fjala për fëmijët).

Shkaktarët e kollës akute mund të jenë: ftohja, gripi, irritimet nga ajri, inflamacioni i mushkërive, kolla e madhe.

Shkaktarët e kollës kronike: alergjitë, astma, bronkiti, sëmundja e gastroezofagealitfeluks. Edhe pse shkaktarët e kollës janë të ndryshëm, kolla bën nxjerrjen e sekrecionit të mukozës nga trupi.

Ky është mekanizmi i vetëm mbrojtës i trupit tuaj i krijuar që t’jua lehtësojë frymëmarrjen. Ndonjëherë është e lehtë të thuhet përse kolliteni, mirëpo në të mund të ketë mister”.

Kur mundon kollitja, më së miri do të jetë të këshilloheni me mjekun, por edhe të merrni këtë ilaç popullor:

Ju nevojiten:

– 2 banane të pjekura;
– 2 lugë mjaltë të freskët;
– 400 ml ujë.

Përgatitja:

Vlojeni ujin. Shtypni bananet dhe qitni në ujë. Lërini që tretja të ftohet rreth gjysmë ore.

Shtoni mjaltin dhe përzieni mirë. Merrni nga 100 ml të këtij produkti në ditë.

Nxeheni para çdo përdorimi.

Bananet do t’i zbusin simptomat e kollës, por edhe do t’ju ndihmojnë që të bëni gjumë të qetë. /Telegrafi/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara