Kontakti

Teknologji

Facebook largon rrejtin rus për dezinformata para zgjedhjeve në SHBA

Publikuar

Facebook ka hequr një rrjet të llogarive të rreme dhe faqeve në lidhje me operativët rusë të cilët rekrutuan gazetarë amerikanë, shkruan “Washington Post”.

Detyra e tyre ishte të shkruanin artikuj që synonin lexuesit me prirje të majtë në tema të tilla si drejtësia racore, fushata Biden-Harris dhe politikat e presidentit Donald Trump, njoftoi kompania të martën.

Rrjeti me 13 llogari false dhe dy faqe ishte në fazën fillestare të krijimit të audiencës së tij, thonë në Facebook, sipas së cilës, kjo tregon për një provë të rritjes së efikasitetit në shënjestrimin nga operacionet e huaja të përhapjes së dezinformimit para zgjedhjeve 2020.

Veprimet u ngritën si rezultat i një raporti të FBI-së dhe ishin një nga një shumë operacionet në lidhje me agjencinë ruse të kërkimit në internet ose individë të lidhur me të.

Facebook tha se operativët rusë kishin krijuar personalitete të trilluara për të udhëhequr njerëzit në një faqe të re të quajtur “Data Peace” që e përshkroi veten si një “organizatë globale të lajmeve” qëllimi i së cilës ishte “të zbulonte problemet globale dhe të rrisë ndërgjegjësimin rreth korrupsionit, krizës mjedisore, abuzimi i pushtetit, konflikti i armatosur, aktivizmi dhe të drejtat e njeriut”.

Një artikull rreth lëvizjes militante të krahut të djathtë i njohur si “lëvizja bullgare” titullohej “Numri i ultra-djathtistëve në Shtetet e Bashkuara po rritet falë presidentit Trump”, sipas një raporti të paraqitur nga Facebook.

Në vitin 2016, operativët rusë të lidhur me Agjencinë e Kërkimit në Internet zhvilluan fushata dezinformimi në Facebook, Twitter dhe YouTube, duke mbledhur një audiencë të madhe me përmbajtje që u përpoq të mbillte përçarje midis votuesve amerikanë.

Këto platforma teknologjike janë përballur me një përgjigje të rëndësishme nga Kongresi dhe publiku për dështimin për të parandaluar ndërhyrjet e huaja dhe që atëherë kanë investuar burime të konsiderueshme në frenimin e aktiviteteve të tilla.

Një raport të martën nga Graphika, një kompani analitike rrjeti nga Nju Jork, e cila mori të dhëna nga Facebook paraprakisht, zbuloi se përpjekja ruse ishte e vogël, por e ngjashme me përpjekjet e kaluara për të minuar mbështetjen e kandidatit demokrat duke iu afruar votuesit amerikanë të orientuar kah e majta.

Sipas raportit, midis synimeve ishin kandidati demokrat Joe Biden dhe Kamala Harris, të cilët u kritikuan nga rrjeti i rremë ‘si të pamoralshëm’.

Disa njoftime kritikuan Trump, por audienca e synuar në Shtetet e Bashkuara përbëhej nga socialistët demokratë, “të gjelbrit” dhe demokratët e pakënaqur.

Një pjesë e përmbajtjes së rreme u përqendrua në padrejtësinë racore dhe trazirat në Shtetet e Bashkuara që nga vrasja e George Floyd në maj.

“Përmbajtja në gjuhën angleze që kishte të bënte me Biden dhe Kamala Harris është e dukshme për tonin e saj armiqësor. Operacioni u krijua për të përçarë mbështetësit demokratë dhe për të zvogëluar mbështetjen për Biden dhe Harris,” tha Camille Francois, drejtoreshë e Graphika.

Teknologji

I mirë në ujë, rërë dhe i qëndrueshëm: Land Rover lëshon një telefon inteligjent

Publikuar

Land Rover është një nga markat më të famshme të makinave në botë. Tani ata kanë vendosur të hedhin në shitje celularin e tyre.

Sido që të jetë, kompania kohët e fundit njoftoi Land Rover Explore R, një telefon që ka të paktën veçori të diskutueshme. Në fakt, ky është telefoni i dytë celular që shitet nën markën Land Rover. Land Rover Explore i parë pa dritën e diellit në vitin 2018, transmeton Telegrafi.

Le të fillojmë me dizajnin. Land Rover Explore R pak a shumë duket si iPhone 4.

Këtu janë disa nga specifikimet e tij:

  • Rezistenca ndaj ujit (e certifikuar IP68, që do të thotë se mund të qëndrojë deri në 1.5 metra nën ujë për 35 minuta)

Këto janë ushqimet e detit që duhet t’i provoni sot në kuzhinat e juaja
E SPONSORUAR
MËSO MË SHUMË

  • Rezistencë ndaj ndaj pluhurit dhe rërës
  • Ai mbijetoi në një rënie nga një lartësi prej 1.8 metrave
  • 4 GB RAM
  • Ekran 7 inç

Një telefon Land Rover Explore R kushton 449 euro. /Telegrafi/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara