Kontakti

Sport

E konfirmon agjenti, mbrojtësi i Kombëtares shqiptare do të transferohet në Serie A

Publikuar

Mediat kroate shkruajnë sot pothuajse në kor se stoperi i Hajdukut dhe i ekipit kombëtar të Shqipërisë, Ardian Ismajli, do ta vazhdojë karrierën e tij në Serie A, konkretisht te debutuesit e Spezia.

Ky lajm konfirmohet nga agjenti i lojtarit, Erkan Sulejmani.

Hajduku pritet të marrë kompensim prej 3 milionë eurosh, me Ismajlin që do të nënshkruajë një kontratë për 4 sezone, në të cilët do të fitojë një total prej 4.2 milionë eurosh.

“Po, është e vërtetë. Pas tri ditë bisedash vendosëm që Ardiani të shkonte te Spezia. Ne, gjithashtu, negociuam me Benevento, por Spezia na bindi me ofertën e saj. Kemi arritur një marrëveshje edhe me Hajdukun”, tha Sulejmani.

23-vjeçari duhet të shkojë në Itali për ekzaminimet mjekësore, pas angazhimeve me përfaqësuesen e Shqipërisë, e udhëhequr nga Edoardo Rey, raporton telesport.

Mbrojtësi nga Kosova do të mungojë sonte ndaj Bjellorusisë, për shkak se është i dëmtuar, por ka shpresa të luajë më 7 shtator ndaj Lituanisë në Tiranë, në kuadrin e Ligës së Kombeve. Ismajli është anëtar i Hajdukut që nga shkurti i vitit 2016, kur mbërriti nga 2 Korriku i Kosovës. Ai ka luajtur 93 ndeshje me këtë klub kroat dhe ka shënuar 2 gola.

Fillimisht përfaqësoi Kosovën, kryesisht deri tek U-21, më pas pranoi ftesën e Shqipërisë, ku u bë titular i fanellës kuqezi, të cilën e ka veshur në 11 ndeshje, deri tani.

Spezia e fitoi promovimin në Serie A përmes “play-off”-it, ku rezultoi më e mirë se Frosinone në finale. Kjo është hera e parë në 114 vjet, që klubi në fjalë do të luajë në kategorinë më të lartë të futbollit italian.

Vazhdo të lexosh

Sport

Hadërgjonaj me fjalë të mëdha para ndeshjes me Greqinë: Nuk harrojmë nëpër çka kemi kaluar

Publikuar

Kosova nga ora 20:45 në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë përballet me Greqinë në kuadër të ndeshjes së Ligës së Komeve në Ligën D, shkruan “Zeri.info”.

Kosova barazoi në sfdinë e parë ndaj Moldavisë dhe përballja e nesërme mund ta mbulojë atë zhgënjim vetëm nëse fitohet.

Mbrojtësi i djathtë i Kosovës, Florent Hadërgjonaj u ka dhënë motiv shokëve të skuadrës duke ardhur me një postim interesant në Facebook.

“Nuk harrojmë kush kemi qenë dhe nëpër çka kemi kaluar. Jemi rritur dhe jemi të lidhur fortë për të arritur suksese për vendin tonë. #FH2”, ka shkruar Hadërgjonaj.

Kosova nesër përballet me Greqinë në ndeshjen e dytë në Ligën e Kombeve, pasi që barazoi me Moldavinë në “Ennio Tardini” në Parma të Italisë me rezultat 1-1. /Zeri.info

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara