Kontakti

Shëndeti

UBT-së i licencohet laboratori për testime COVID-19

Publikuar

Bordi për Licencim të Institucioneve Private Shëndetësore ka licencuar UBT-në, për të kryer testime me metodën RT- PCR për COVID-19.

UBT është qendra më e madhe e inovacionit për mjekësi në Kosovë, ku posedon Poliklinikën e pajisur me laboratorë të standardeve evropiane për të zhvilluar këto testime.

Pas vendimit për licencim dhe pas procesit të furnizimit me teste, do të fillohet puna me testimin e qytetarëve, testime që përcaktojnë sëmundjen që e shkakton koronavirusi ose nëse virusi është aktiv.

Për hapat e mëtutjeshëm dhe për fillimin e testimeve, UBT do i njoftojë gjithë qytetarët ditëve në vijim.

Shëndeti

Nxjerr sekrecionin e mukozës nga mushkëritë, lehtëson frymëmarrjen, pengon kollën e fortë!

Publikuar

Vera e vonë dhe fillimi i vjeshtës mund të bëhen të tmerrshme për njerëzit të cilët përballen me alergjitë

Pastaj kur i shtohet kësaj edhe ndotja e ajrit do të keni mushkëri të cilat vuajnë, transmeton Telegrafi.

Trupi ndaj çdo gjëje reagon me kollë të rëndë, mirëpo kjo është vetëm një mënyrë që të luftojë me infeksionin dhe të nxjerrë jashtë sekrecionin e mukozës nga mushkëritë.

Qe se çfarë thotë doktor Joseph Merkola i klinikës Mayo:

“Kolla konsiderohet akute nëse zgjat më pak se tri javë. Konsiderohet “kronike” nëse zgjat më shumë se tetë javë (katër javë, kur është fjala për fëmijët).

Shkaktarët e kollës akute mund të jenë: ftohja, gripi, irritimet nga ajri, inflamacioni i mushkërive, kolla e madhe.

Shkaktarët e kollës kronike: alergjitë, astma, bronkiti, sëmundja e gastroezofagealitfeluks. Edhe pse shkaktarët e kollës janë të ndryshëm, kolla bën nxjerrjen e sekrecionit të mukozës nga trupi.

Ky është mekanizmi i vetëm mbrojtës i trupit tuaj i krijuar që t’jua lehtësojë frymëmarrjen. Ndonjëherë është e lehtë të thuhet përse kolliteni, mirëpo në të mund të ketë mister”.

Kur mundon kollitja, më së miri do të jetë të këshilloheni me mjekun, por edhe të merrni këtë ilaç popullor:

Ju nevojiten:

– 2 banane të pjekura;
– 2 lugë mjaltë të freskët;
– 400 ml ujë.

Përgatitja:

Vlojeni ujin. Shtypni bananet dhe qitni në ujë. Lërini që tretja të ftohet rreth gjysmë ore.

Shtoni mjaltin dhe përzieni mirë. Merrni nga 100 ml të këtij produkti në ditë.

Nxeheni para çdo përdorimi.

Bananet do t’i zbusin simptomat e kollës, por edhe do t’ju ndihmojnë që të bëni gjumë të qetë. /Telegrafi/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara