Kontakti

Automobilizëm elektrikë

​Japonia ngre e para makinën fluturuese me një person në bord

Publikuar

Një makinë fluturuese është ngritur me sukses dje në Japoni, duke i hapur rrugë nisjes zyrtare të projektit në 2023.

Kompania SkyDrive, një nga disa projekte të makinave fluturuese për të cilat po punohet në botë, kreu testin e modelit të saj me disa helika që qëndroi në ajër për katër minuta.

Drejtuesi Tomohiro Fukuzawa tha se shpreson që mjeti ajror të kthehet së shpejti në një produkt të jetës reale brenda tre vjetëve dhe pranoi se çështja kryesore është ai të bëhet i sigurtë për jetën.

“Nga më shumë se 100 projekteve të makinave fluturuese në botë, vetëm disa kanë arritur sukses me persona në bord. Shpresoj që shumë njerëz ta drejtojnë atë dhe të ndjehen të sigurtë”, tha ai.

Makina mund të fluturojë për 10 minuta dhe shpresohet që së shpejti të kthehet në 30, çka do t’i jepte mjetit potencial më të madh, të cilin prodhuesit shpresojnë ta eksportojnë në Kinë.

Ndryshe nga avionët e helikopterët mjetet e këtij lloji ofrojnë udhëtim të shpejtë personal, me qëllim evitimin e zhurmës e zgjatjes së aeroporteve apo dhe të marrjes së pilotëve profesionistë.

“Shumë gjëra mund të ndodhin”, thotë Sanjiv Singh, profesor në Institutin e robotikës të universitetit Carnegie Mellon i cili po punon gjithashtu në një model të tillë. “Nëse ato kushtojnë 10 milionë dollarë askush nuk do t’i blejë, dhe as kur ato mund të fluturojnë për vetëm pesë minuta apo nuk ka siguri”, shton ai.

Qeveria japoneze ka besim se makinat fluturuese do të përdoren për biznes në vitin 2023 dhe në mënyrë komerciale deri në vitin 2030, duke theksuar nevojën e tyre për lidhje me rajonet e largëta në dhënien e ndihmës në raste katastrofash./TCh/

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

​Volkswagen humb 415 euro për veturë

Publikuar

Dallimet e mëdha në humbje thonë shumë për strukturën e biznesit të kompanive individuale.

Nuk ka dyshim se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit është një nga më të mëdhatë në historinë moderne, dhe ka goditur veçanërisht industrinë e makinave. Muajt nuk do të jenë të mjaftueshëm për rikuperim, por disa do të duhen vite, vlerësojnë ekspertët.

Për të kuptuar më mirë shkallën e krizës, Handesblatt i Gjermanisë ka botuar një studim që tregon koston e krizës për automjetin e shitur.

Dhe rezultatet janë befasuese. Për shembull, shitjet e Volkswagen ranë me 28%, Toyota me 29% dhe u transferuan në makina, kjo do të thotë një minus prej 415 euro për veturë për Volkswagen, ndërsa Toyota fitoi 533 euro për veturë.

Sigurisht, e gjithë industria gjermane e makinave nuk është në të kuqe. Kështu që Porsche është ende në një plus të madh me fitime prej 10,000 euro për veturë. Një shembull i ndritshëm “përtej pellgut” është Tesla Motors, e cila fiton 3,000 euro për veturë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara