Shpallėn mė tė mirėt nga Olimpiada e matematikės Gjilani 2013

Gjilan – Drejtori i DKA nė Gjilan, Bujar Nevzadi me rastin e hapjes sė kėsaj gare, duke ju dėshiruar sukses pjesėmarrėsve, tha se angazhimi i DKA pėr aktivitete tė tilla ėshtė i vazhdueshėm dhe kurdoherė do tė jemi tė gatshėm tė ndihmojmė me tėra mundėsitė qė kemi.
Tė shtunėn nė Gjilan ėshtė mbajtur Olimpiada e matematikes Gjilani 2013 (OMGJ 2013), pėr nxėnėsit e klasės IX tė SHMU dhe ata tė klasės X, XI dhe XII tė SHML. Kjo olimpiadė u organizua nėn pėrkujdesjen e Drejtoratit Komunal tė Arsimit (DKA) nė Gjilan.

Drejtori i DKA ne Gjilan, Bujar Nevzadi me rastin e hapjes sė kėsaj gare, duke ju dėshiruar sukses pjesėmarrėsve, tha se angazhimi i DKA pėr aktivitete tė tilla ėshtė i vazhdueshėm dhe kurdoherė do tė jemi tė gatshėm tė ndihmojmė me tėra mundėsitė qė kemi.

Koordinatori i olimpiadės, profesori i matematikės Festim Shkodra tha se pikėrisht pėrkrahja e tillė e DKA nė vitet e fundit nė Gjilan, vullneti i madh pėr punė i mėsimdhėnėsve tė matematikės tė kėsaj komune si dhe vullneti pėr dije i nxėnėsve tanė, po bėn qė Gjilani tė shquhet me rezultatet e arritura nga nxėnėsit pėrfaqėsues tė saj nė vend e mė gjerė. Sepse nė saje tė garave tė vazhdueshme qė po mbajmė, me standarde mjaft tė larta po bėn qė nxėnėsit tanė tė kaliten nė fushėn e matematikės gjithnjė e mė tepėr. Por tani ish fituesit e kėtyre garave po kryejnė studimet nė vend dhe jashtė me njė sukses tė shkėlqyeshėm si dhe disa nga ta po japin kontributin e tyre nė vende tė ndryshme tė punės nė Kosovė e jashtė. Nesėr kėta nxėnės do tė jenė njė kuadėr i ēmueshėm pėr ecjen para nė komunėn tonė e mė gjerė ka thėnė Shkodra.
Nė kėtė olimpiadė morėn pjesė rreth 80 nxėnės. Nxėnėsit mė tė mirė u shpallėn:

KLASA IX
1) Elirė Sadiku nga SHMU ,,Selami Hallaqi” nė Gjilan
2) Monika Bunjaku , nxėnės i SHMU ,,Selami Hallaqi” nė Gjilan
3) Erion Hamiti, nxėnės i SHMU ,,Thimi Mitko”

KLASA X
1) Euron Shkodra , nxėnės i Gjimnazit ,,Zenel Hajdini” nė Gjilan
2) Florent Bajrami, nxėnės i Gjimnazit ,,Zenel Hajdini” nė Gjilan
3) Kestrin Kastrati, nxėnės i Gjimnazit ,,Zenel Hajdini” nė Gjilan

KLASA XI
1) Alban Kastrati, nxėnės i Gjimnazit ,,Zenel Hajdini” nė Gjilan
2) Fatmire Hyseni, nxėnės i Gjimnazit ,,Zenel Hajdini” nė Gjilan
3) Armend Bunjaku , nxėnės i Gjimnazit ,,Zenel Hajdini” nė Gjilan

KLASA XII
1) Fjollė Morina, nxėnės i Gjimnazit ,,Zenel Hajdini” nė Gjilan
2) Shqiprim Bunjaku , nxėnės i Gjimnazit ,,Zenel Hajdini” nė Gjilan
3) Adem Ajvazi, nxėnės i Gjimnazit ,,Zenel Hajdini” nė Gjilan

Kėta nxėnės do ta pėrfaqėsojnė Komunėn e Gjilanit nė Olimpiadėn Matematike tė Kosovės (OMK) 2013, qė do tė mbahet mė 3.03.2013 nė Prishtinė. Fituesit e OMK 2013, hyjnė nė garėn finale pėr pėrzgjedhjen e ekipit tė Kosovės prej 6 anėtarėsh, pėr pjesėmarrje nė Olimpiadėn Matematike Ndėrkombėtare (IMO) 2013, qė do tė mbahet nė Santa-Marta, Kolumbi, prej 18-20 Korrik 2013 dhe ku Kosova do tė merr pjesė pėr herė tė tretė nė cilėsinė e anėtarit me tė drejta tė plota. Gjilani mė parė pos vendeve tė para nė nivel vendi dhe kombėtar, arriti tė kishte dy pėrfaqėsues nė Olimpiadėn Matematike Botėrore.

Nxėnėsit fitues, DKA i shpėrbleu me disa dhurata dhe mirėnjohje pėr ta dhe mėsimdhėnėsit e tyre tė matematikės. Mirėnjohje iu dhanė edhe tė gjithė garuesve tjerė si dhe mėsimdhėnėsve qė organizuan kėtė olimpiadė si dhe kontribuuesve tjerė pėr mbarėvajtjen e kėsaj olimpiade. /rajonipress/


Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma