Skovbo: FSK ka kapacitetin e duhur pėr t’u transformuar nė Ushtri

Forca e Sigurisė sė Kosovės ende po pėrballet me mos zgjidhjen e statusit tė saj pėr tė qenė ushtri.
Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, kohė mė parė pati ndėrmarr iniciativė qė me ndryshime kushtetuese FSK-ja tė shndėrrohet nė ushtri, por qė pėrpjekja e tij, nuk u pėrkrah as nga spektri politik nė vend por as nga ndėrkombėtarėt.

Drejtori i Pėrgjithshėm i Akademisė sė Urės Lindore, John Skovbo, i cili monitoron punėn e FSK-sė, nė njė intervistė tė dhėnė pėr Tribuna Channel deklaroi se FSK-sė i nevojitet fillimisht qė t’i ngris kapacitetet e brendshme, nėpėrmjet trajnimeve profesionale dhe mė pas tė ketė mundėsi tė zhvillohet si ushtri.

Ai thotė se FSK ka kapacitetin e duhur, gjithasht edhe numrin e ushtarėve.

Skovbo e sheh tė patjetėrsueshme krijimin e ushtrisė pėr njė shtet siē ėshtė Kosova dhe njėkohėsisht pret qė brenda 14 ditėve tė fillojė me edukimin dhe trajnimin nė mėnyrė qė tė vie deri tek tranzicioni nė ushtri.

Njė ashtu Skovbo vuri nė dukje se krijimi i ushtrisė me gjithė armatimin do tė zgjat nė njė varg kohor prej 10 vitesh.

Nė fund Skovbo theksoi se prania e NATO-s ėshtė e nevojshme edhe nėse bėhet FSK-ja ushtri, pasi do tė duheshin edhe 10 vjet pėr ta marr epitetin e plotė ushtri dhe rrezikun, i cili vie nga ndikimi i Rusisė nė Ballkan.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma