Nė fshatin Kishna Polė tė Gjilanit pėrurohet xhamia e re

Gjilan - Nė fshatin Kishna Polė tė Gjilanit, i cili gjendet nė Malėsinė e Zhegovcit,sot( tė premten mė 22.09.2017) nė prani tė shumė qytetarėve tė fshatrave Kishna Polė, Sllakovc, Gadish, Zhegovc, Verbicė e Zhegovcit e Ponesh si dhe tė mysafirėve tė shumtė nga Gjilanit e Kosova u bė pėrurimi i Xhamisė sė Re.
Pėrurimin e Xhamisė sė RE, nė kėtė solemnitet, e bėri Mulla Naim ef. Aliu, kryetar i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Gjilanit. Manifestimi filloi me kėndimin e pjesėve tė Kur anit nga Mulla Agim ef. Hyseni, sekretar i KBI-sė nė Gjilan.

Mė pas njė fjalė rasti e mbajti Ramadan Mehmeti anėtar i kėshillit tė kėsaj Xhamie, i cili pasi qė pėrshėndeti dhe uroi tė pranishmit, njė falėnderim tė veēantė ua pėrcjelli donatorit dhe kontribuesėve tė shumtė tė kėsaj ane dhe mė gjerė nė ndėrtimin e xhamisė sė fshatit tė tyre.

Mė njė fjalė pėrshėndetėse tė pranishmėve iu drejtua edhe kryetari i Kėshillit tė bashkėsisė Islame tė Gjilanit, Zotėri Naim ef. Aliu, i cili fjalėn e tij e vazhdoi me njė uratė pėr tė pranishmit dhe besimtarėt islam pėr Xhaminė e Re.

Naim Efendiu nė vazhdim foli pėr rolin e Xhamisė si institucion fetar nė kultivimin e ruajtjen e fesė edhe nė kėtė anė tė Malėsisė sė Zhegovcit. Naim efendiu potencoi ndihmėn dhe kontributin e ēmueshėm tė qytetarėve tė kėsaj ane qė dhanė nė ndėrtimin e kėtij objekti fetar si dhe theksoi njė ajet Kuranor ku thuhet se ai qė ndėrton njė xhami nė kėtė botė Allahu do ia ndėrtojė njė shtėpi nė Xhenet.

Xhamitė janė shtėpi tė Allahut,faltore kėto ku besimtarėt kryejnė obligimet dhe lutjet fetare ndaj Allahut tė Madhėrishėm theksoi Z. Naim Efendi Aliu i cili fjalėn e tij e pėrfundoi me njė urim tė pėrzemėrt pėr tė gjithė besimtarėt e kėsaj ane, uroi qė ta gėzojnė kėtė Xhami tė re.

Xhamia e Re sipas Ramadan Mehmetit,anėtar i kėshillit tė xhamisė, ka kushtuar diku rreth 200 mijė euro,mjete kėto qė janė siguruar nga bashkėfshatarėt dhe nga njė donatori nga Turqia.Xhamia ka njė madhėsi dimensionale prej 12X9 m si dhe mafili diku rreth 3X 9m, aj posedon edhe minaren.

Imami i parė i kėsaj Xhamie u emėrua Bekim Ramadani ,por sot namazin e xhumasė dhe mesazhin e hytbes e bėri Mulla Iljaz ef. Musrafa, kryeimam i KBI-sė sė Gjilanit.

Mesazhin e hytbes sė sotme Mulla Iljaz efendiu ia kushtoi kryesisht kėsaj feste, tė pėrurimit tė xhamisė, ditė kjo qė pėrkon edhe me ditėn e Hixhretit, atėhere kur Muhamedi alejhiselam bėri shpėrnguljen e tij nga Meka nė Medine, ditė kjo kur edhe fillon njėhėsimi i kohės sipas kalendarit hėnor mysliman.

Nė fund pas faljes sė namazit tė xhumasė, besimtarėt e kėtij lokaliteti kishin pėrgatitur njė drekė modeste-tradicionale vendore./islam osmani/rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma