Vllaznia mposht kampionin aktual Trepēėn'89

Gjilan - Nė stadiumin e qytetit nė Gjilan, Vllaznia e Pozheranit ka bėrė befasinė mė tė madhe nė javėn e 4-tė, duke e mposhtur kampionin aktual Trepēėn '89 me rezultat 2-1.
Kjo ėshtė fitorja e parė pas katėr javėve dhe ėshtė fitore historike pėr anėtarin e ri tė Superligės sė Kosovės nė futboll.

Nė praninė e 600 shikuesve rastin e parė e krijuan mysafirėt, nė minutėn e 18-tė, kur Florent Hasani gjuan nga 17 metra por portieri Bajrami eviton mė tė keqėn.

Goli i parė historik pėr skuadrėn e Vllaznisė arrin nė minutėn e 27-tė, sė pari Alban Rexhepi pason topin gjerė te Almedin Murati e ky nuk e patė vėshtir ta shtyn topin drejt rrjetės sė portierit Bledar Hajdinit.

Mysafirėt nė minutėn e 43-tė, nga goditja e lirė nga distanca 18 metra, Rron Broja me gjuajtje tė saktė gjen kėndin e poshtėm tė portierit tė Vllaznisė, Jasir Bajramit duke barazuar nė 1-1.

Nė minutat shtesė nė atė 49-tė, ashtu kishte parapa arbitri, Genc Nuza nga Prishtina, arrin momenti vendimtar i kėtij ballafaqimi Festim Alidema i cili hyn nė vend tė Muratit tė lėnduar me lehtėsi gjuan nga 7 metra duke i sjellė skuadrės sė tij fitoren e parė historike, kėtė gol tė pranishmit e pėrshėndetėn me duartrokitje tė gjata pasiqė kėtij futbollisti familjarėt ju kishin ndėrruar jetė muaj mė parė nė njė ndeshje komunikacioni.

Trajneri i Vllaznisė Bekim Isufi pas ndeshjes deklaroi :"Jam shumė i lumtur me kėtė fitore do tė kthemi besimin nė skuadėr, por jam edhe shumė i lumtur me shėnimin e Alidemės".

Nė ndeshjen e javės sė 5-tė, skuadra e Vllaznisė do tė jetė udhėtuese ku do tė takohet me Prishtinėn. /sylejman ismajli/rajonipress/