Ikėn muajt e Verės

Nga Demir Krasniqi
Ikėn muajt e Verės,
Ikėn dhe pushimet ...
Pėrfunduan dasmat,
Lojėrat dhe gėzimet !...

U zbrazėn konakėt,
U zbrazėn sokakėt ...
Pėrfunduan dasmat,
Krushqit dhe bajrakėt !...

Pėrfunduan kėngėt,
Lojėrat edhe vallet ...
Ikėn mėrgimtarėt –
Prapė vazhduan hallet !...

Pėrfunduan pushimet,
Ditėt e gėzimit ...
Bijat edhe bijet –
Iu kthyen mėrgimit !

Shumė shtėpitė u mbyllėn
Me dyer nėn dry !...
Shumė prindėr u shtrydhėn
Me lotėt ndėr sy !...

Qajnė fshati e qyteti,
Qajnė male dhe gurė !...
Plagėt e kurbetit –
Nuk shėrohen kurrė !...

Gjilan, mė 11.09.2017.

Demir Krasniqi

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma