U shpėrndan makina spėrkatėse pėr 20 fermerė tė komunės sė Vitisė

Viti - Nė kuadėr tė projektit tre vjeēar mes Komunės sė Vitisė dhe Organizatės Helvetas Swis Intercooperation, si dhe implementuar nga Grupi i Veprimit Lokal “Vitia”, janė shpėrndarė sot 20 makina pėr spėrkatje pėr kultivuesit e perim kulturės nė serra.
Fadile Demelezi kryetare e GVL-sė “Vitia”, njoftoi se shpėrndarja e kėtyre makinave ėshtė nė vazhdėn e shpėrndarjes sė makinave spėrkatėse qė janė bėrė vitin e kaluar pėr kultivuesit e perime kulturės mbi 5 ari, ndėrsa kėto qė po shpėrndahen sot janė tė fermerėve qė posedojnė serra nga 2 deri 5 ari.

Ndėrsa kryetari i komunės sė Vitisė Sokol Haliti, nė ceremoninė e shpėrndarjes sė kėtyre makinave tha se ne nė kėtė mėnyrė po arrijmė ti mbėshtesim fermerėt tanė pėrmes metodave tė ndryshme, qė t’iu krijojmė kushte sa mė tė mira. “Kultivimi i perime kulturės nė komunėn tonė zė njė vend tejet tė rėndėsishėm, ngase kemi njė kualitet tė lartė tė tokės bujqėsore, andaj edhe pėrkrahja e fermerėve tanė ėshtė shumė e domosdoshme. Nė kėtė fushė, ne do tė vazhdojmė edhe nė tė ardhmen tė krijojmė mundėsi e kushte sa mė tė mira, pėr kėta kultivues”, tha Haliti./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma