Universiteti Publik ka mbyllur konkursin e dytė tė studimeve baēelor

Gjilan - Universitetin “Kadri Zeka” nė Gjilan, ka mbyllur sot konkursin e dytė tė studimeve baēelor pėr pranimin e studentėve tė rinj pėr vitin akademik 2017-2018. Nė kėtė konkurs kanė aplikuar 1155 maturantė pėr katėr fakultet me gjithsej shtatė programe studimi. Respektivisht nė Fakultetin e Edukimit programi Fillor numri i aplikuesėve ėshtė 412, pėr programin Parashkollor 191, nė Fakultetin Juridik ka pasur 227 aplikime, nė Fakultetin Ekonomik nė programet Banka Financa dhe Kontabilitet kanė aplikuar 50 maturantė, nė programin Marketing 57, nė programin Menaxhment 67 dhe nė Fakultetin e Shkencave Kompjuterike 151 aplikantė.
Nė bazė tė kėtyre statistikave, ka pasur njė interesim mjaft tė madh tė maturantėve pėr tė qenė studentė nė Universitetin “Kadri Zeka” dhe fakulteti mė i preferuar ka qenė Fakulteti Edukimit.

Universiteti “Kadri Zeka”, nė afatin e dytė tė studimeve baēlor, pėr vitin akademik 2017-2018 do tė regjistrojė 1192 studentė tė rregullt, ku pėrfshihen edhe studentė nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja, si dhe nga komunitetet jo-shumicė.

Shpresė Qamili, Prorektore pėr Mėsim, Kėrkime Shkencore dhe Ēėshtje tė Studentėve nė Universitetin ”Kadri Zeka” nė Gjilan tha se procesi i aplikimit dhe pranimit tė dokumenteve ka shkuar mirė ashtu siē ėshtė paraparė me planin dinamik. “Procesi ka shkuar nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme, ėshtė administruar nė mėnyrė efikase, dhe nuk kemi pasur ndonjė problem ose parregullsie nė procesin e pranimit tė aplikimeve tė regjistrimit tė tė dhėnave nė sistemin elektronik – online”, tha Prorektorja Shpresė Qamili.

Provimi pranues pėr Fakultetin Juridik dhe Fakultetin e Shkencave Kompjuterike do tė mbahet mė 15.09.2017, kurse pėr Fakultetin e Edukimit dhe Fakultetin Ekonomik, mė 16.09.2017.

Ora e mbajtjes sė provimit pranues dhe salla do tė shpallet nė ueb faqen e universitetit www.uni-gjilan.net mė datė 14.09.2017, kurse shpallja e rezultateve pėrfundimtare tė provimit pranues pėr baēelor do tė bėhet, mė sė voni, deri mė 22.09.2017.

Gjithashtu, ėshtė paraparė edhe periudha e ankimit, kandidatėt qė refuzohen mund t’i paraqesin ankesė Komisionit pėr ankesa, brenda 48 orėve pas shpalljes sė rezultateve. Pas kėtij afati, ankesat nuk do tė pranohen./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma