LVV: Edhe java e dytė e vitit tė ri shkollor pa ditar tė punės

Gjilan - Hendek i thellė nė mes tė Deklarimeve dhe Realitetit. I pari i Komunės sė Gjilanit, me rastin e fillimit tė vitit tė ri shkollor, para drejtorėve tė shkollave, deklaroj se arsimi ėshtė prioritet i tij dhe Komunės. Ata qė e njohin realitetin mbi gjendjen e arsimit gjilanas e dinė se kjo deklaratė e Lutės nuk pėrkon aspak me realitetin thuhet nė reagimin e LVV dega nė Gjilan.
Gjilani ėshtė e vetmja komunė nė Kosovė, e mbase edhe mė gjerė qė ende nė shumė shkolla fillore e tė mesme mėsimi zhvillohet nė tri ndėrrime e ora zgjat vetėm 30 minuta.

Gjilani ėshtė e vetmja komunė, qė me vendim tė kryetarit tė Komunės, qė nė njė anė mbyll shkolla e nė anėn tjetėr i shkurton orėt sepse i shton ndėrrimet. Si qė ėshtė rasti me Shkollėn e Mesme tė Bujqėsisė, e cila fal donacionit milionėsh tė “Danidės” nga Danimarka, kishte krijuar kushte ideale pėr punė praktike nė sera, fermėn e lopėve, pemishten dhe laboratorėt modern si dhe hapėsirėn e mjaftueshme pėr mėsim teorik nė objektin e ri dhe modern tė shkollės.

DKA nė Gjilan, ėshtė e vetmja Drejtori e Arsimit nė Kosovė qė hapė paralele tė reja dy muaj pas fillimit tė vitit shkollor, si qė ishte rasti i dy paraleleve tė hapura nė nėntor tė vitit 2016 nė Shkollėn e Mesme tė Mjekėsisė.

Nė Shkollat e Gjilanit, kuadri pranohet kryesisht pėrmes lidhjeve partiake, shpesh pa konkurs, me kontratė nė vepėr, ndonjėherė me ryshfet, por pothuaj asnjėherė me merita.

Arsimi gjilanas nuk ka nevojė pėr deklarime tė kėtillė, arsimit nė Gjilan i nevojiten investime qė do tė plotėsonin kushtet pėr punė normale, pra orė tė mėsimit qė zgjasin 45 minuta, kushte pėr punė tė mirėfilltė praktike tė nxėnėsve, laborator e kabinete, qė mundėsojnė ngritjen e cilėsisė.

Kėto fraza tė thata, nė prag tė zgjedhjeve lokale, tė Kryetarit nė ikje tė Komunės, nuk do t’i mashtrojnė edhe njėherė qytetarėt e Gjilanit qė e kuptojnė rendėsin e arsimit dhe angazhohen qė arsimi me tė vėrtet tė jetė prioritet thuhet nė reagimin e Qendrės sė LVV nė Gjilan./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma