Pacolli falėnderon Ambasadoren Kiliē pėr mbėshtetjen e deritanishme dhe tė palėkundur qė Turqia i ka dhėnė Kosovės

Nga ana e tij, Zėvendėskryeministri i parė dhe Ministri i Punėve tė Jashtme, Pacolli pasi qė ka falėnderuar Ambasadoren Kiliē pėr mbėshtetjen e deritanishme dhe tė palėkundur qė Turqia i ka dhėnė vendit tonė nė procesin e shtet-ndėrtimit.
Zėvendėskryeministri i parė dhe Ministri i Punėve tė Jashtme, z. Behgjet Pacolli takoi Ambasadoren e Turqisė, ri-konfirmohet mbėshtetje dhe bashkėpunimi dypalėsh
Nė vazhdėn e takimeve me korin diplomatik tė akredituar nė Kosovė, Zėvendėskryeministri i parė dhe Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, z. Behgjet Pacolli, ka pritur sot nė takim edhe Ambasadoren e Turqisė nė Kosovė, Kivilcim Kiliē.

Ambasadorja Kiliē ka pėrgėzuar Ministrin Pacolli, me rastin e marrjes sė detyrės sė re, duke ri-konfirmuar, nė emėr tė shtetit tė saj mbėshtetjen dhe bashkėpunimin e plotė tė Turqisė nė konsolidimin e mėtejmė tė shtetėsisė sė Kosovės nė aspektin ndėrkombėtarė, pėrfshirė integrimin nė strukturat euro-atlantike dhe Organizatat Ndėrkombėtare.

Nga ana e tij, Zėvendėskryeministri i parė dhe Ministri i Punėve tė Jashtme, Pacolli pasi qė ka falėnderuar Ambasadoren Kiliē pėr mbėshtetjen e deritanishme dhe tė palėkundur qė Turqia i ka dhėnė vendit tonė nė procesin e shtet-ndėrtimit.

Pacolli ka kėrkuar qė kjo mbėshtetje tė vazhdojė edhe mė tutje, sidomos nė rritjen e pėrpjekjeve diplomatike tė kėtij vendi pėr sigurimin e njohjeve tė reja tek vendet ku ajo mund tė ketė ndikim dhe sigurim tė mbėshtetjes sė njėjtė edhe pėr anėtarėsimin nė Organizata Ndėrkombėtare.

Zgjerimi i bashkėpunimit ekonomik nė fushat e interesit dy-palėsh ka qenė njė temė tjetėr, e cila ėshtė diskutuar gjatė takimit.

Tė dy bashkėbiseduesit kanė reflektuar dhe ri-theksuar vullnetin e dyanshėm pėr ngritjen dhe zgjerimin e mėtejmė tė marrėdhėnieve dy-palėshe nė fusha tė interesit tė pėrbashkėt.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma