Universiteti i Gjilanit urė lidhėse mes bizneseve kosovare dhe tregut ndėrkombėtar

Gjilan - Si rezultat i marrėveshjes sė bashkėpunimit qė Universiteti “Kadri Zeka” nė Gjilan ka me Universitetin e Mariborit nė Slloveni dhe me Shoqatėn e verėtarėve tė Kosovės “Enologjia”, tani disa prodhues tė verėrave nė Kosovė do tė marrin pjesė nė garat e 10-ta ndėrkombėtare qė do tė mbahen mė 16 shtator 2017, nė Maribor tė Sllovenisė.
Kėto marrėveshje janė mundėsi e mirė qė edhe verėtarėt e Kosovės tė mund tė marrin pjesė nė garėn ndėrkombėtare tė verarisė, ngjarje kjo mjaft e rėndėsishme, e sidomos duke i dhėnė mundėsinė verėtarėve tė Kosovės tė plasojnė verėrat e tyre nė tregun e Unionit Evropian, e posaēėrisht kur Kroacia po pengon pasimin e verės Kosovare nė kėtė vend.

Garat e 10-ta ndėrkombėtare tė verėrave do tė organizohen nga Universiteti i Mariborit dhe Universiteti “Kadri Zeka”, nė tė cilėn do tė marrin pjesė gjithashtu mbi 10 vende tė Unionit Evropian, tė cilat do tė dėrgojnė pėrfaqėsuesit e tyre nė kėtė garė.

Poashtu kėto bashkėpunime do tė shtrihen edhe nė fusha tė tjera si: organizimi i tryezave debatuese, organizimi i konferencave, si dhe bashkėpunime tė tjera tė cilat mund tė ndėrlidhen me tema qė janė me interes tė pėrbashkėt pėr tė dyja palėt.

Universiteti “Kadri Zeka” ēdo ditė e mė shumė po krijon mundėsi tė reja pėr studentėt, profesorėt, por gjithashtu edhe pėr bizneset kosovare qė tregun e punės ta zgjerojnė nė nivel ndėrkombėtar./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma