Thaēi nėnshkroi marrėveshjen 49-milionėshe me MCC-nė

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, i cili po qėndron nė Uashington tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nėnshkroi nė emėr tė Republikės sė Kosovės marrėveshjen mes Kosovės dhe MCC-sė. Me kėtė rast, presidenti Thaēi tha se kjo ėshtė njė ditė e madhe nė Uashington DC pėr Kosovėn.
“Ne gjithmonė kemi ditė tė mira nė Uashington pėr shkak se Kosova dhe SHBA-tė, kanė njė miqėsi tė gjatė dhe tė fortė, por sot ėshtė njė ditė e veēantė, sepse ne po shtojmė edhe njė mik nė listėn e gjatė tė miqve nė kėtė kryeqytet. Ne po nėnshkruajmė kėtė marrėveshje me MCC-nė, dhe po hapim njė faqe tė re tė marrėdhėnieve, tė fokusuara nė zhvillimin ekonomik dhe sundimin e ligjit”, theksoi Thaēi.

Ai mė tej tha se kjo marrėveshje ėshtė njė mjet i ri shumė i fuqishėm i mbėshtetjes pėr qytetarėt e Kosovės, dhe se do tė ndihmojė Kosovėn nė zbatimin e projekteve me MCC-nė.

“Kjo do tė ndihmojė Kosovėn tė themelojė njė fondacion i cili do tė investojė gati 50 milionė dollarė nė njė mėnyrė shumė tė fokusuar. Kėto investime do ta ndihmojnė qeverinė e Kosovės dhe bizneset kosovare tė merren me furnizimin me energji elektrike, me kursimin e energjisė dhe me forcimin e transparencės qeveritare pėr qytetarėt”, pohoi presidenti Thaēi.

I pari i vendit tha se qė nga dita e parė e presidencės ka ndjekur procesin e MCC-sė, duke shtuar se kjo marrėveshje dhe kjo ditė janė bėrė tė mundura vetėm me ndihmėn e madhe tė kongresmenit Engel dhe kongresmenėve tjerė.

“Faleminderit kongresmen pėr pėrkushtimin tuaj ndaj Kosovės dhe pėr sjelljen e MCC-sė nė Kosovė. Falėnderojmė anėtarėt e nderuar tė Kongresit dhe Senatit qė kanė ndihmuar Kosovėn nė kėtė proces. Gjithashtu falėnderojmė ekipet tona, tė udhėhequra nga Sarah Olmstad dhe Petrit Selimi tė cilėt kanė punuar shumė, dhe shumė shpejt pėr tė krijuar projektet dhe pėr tė sjellė kėtė marrėveshje deri nė kėtė ditė”, shtoi presidenti.

Ai mė tej tha se jemi tė pėrkushtuar qė tė sigurohemi qė projektet tė zbatohen, “Tani ne e kemi qeverinė e re, por si President i Republikės unė mund tė konfirmoj qė projektet e MCC-sė, mbėshteten nga tė gjitha partitė politike dhe nga tė gjitha institucionet. Shoqėria civile e Kosovės dhe sektori privat i Kosovės gjithashtu do tė jenė elemente tė rėndėsishme tė mbėshtetjes”.

Me kėtė rast, Presidenti Thaēi shprehu falėnderimin e tij pėr ish Presidenten Jahjaga dhe ish-Kryeministrin Mustafa, pėr mbėshtetjen e tyre pėr MCC-nė.

Duke e vlerėsuar si njė ditė feste, presidenti Thaēi tha se ėshtė njė ditė qė ne e festojmė kėtė bashkėpunim mes shumė institucioneve dhe shoqėrisė civile nė Kosovė por gjithashtu nė mes tė Kosovės dhe Shteteve tė Bashkuara.

“Kjo Marrėveshje tė cilėn unė po e nėnshkruaj sot me udhėheqėsin nė detyrė tė MCC-sė, z. Nash, ėshtė njė instrument, por unė shpresoj qė shumė mė shumė instrumente mund tė zhvillohen me mbėshtetjen e MCC-sė, dhe do tė ndihmojė nė krijimin e vendeve tė punės dhe uljen e varfėrisė nė Kosovė. Kėshtu, sot ne festojmė kėtu nė Kongresin e SHBA-ve, me miq tė Kosovės, por ne gjithashtu premtojmė se do tė fillojmė tė punojmė qė nga nesėr pėr ta bėrė kėtė Marrėveshje njė arsye pėr festim edhe pėr mijėra njerėz nė Kosovė”.

Nga ana tjetėr ushtruesi i detyrės sė shefit ekzekutiv tė MCC-sė, Jonathan Nash tha se MCC-ja u ndihmon qeverive tė lidhin disa nga njerėzit mė tė varfėr nė botė me vende pune, tregje dhe mundėsi.

“Qeveria e SHBA-sė, nėpėrmjet MCC-sė, do tė punojė me Qeverinė e Kosovės pėr tė zbatuar reformat politike dhe institucionale qė rrisin transparencėn dhe forcojnė sektorin energjetik tė vendit”, tha ai.

Ndėrkaq kongresmeni i SHBA-sė, Eliot Engel tha se, “Kosova po ecėn nė rrugėn drejt integrimit euroatlantik dhe ky partneritet i ri do tė ndihmojė shtyrjen e vendit drejt kėtij qėllimi”.

Kurse, Petrit Selimi koordinator nacional pėr Sfidėn e Mijėvjeēarit nė Kosovė, tha se nėnshkrimi i Marrėveshjes “Threshold” ėshtė fundi i procesit tė zhvillimit tė projekteve, por gjithashtu shėnon fillimin e njė mundėsie tė re emocionuese pėr institucionet e Kosovės, shoqėrinė civile dhe sektorin privat pėr tė bashkėpunuar nė rregullimin e disa prej kufizimeve mė tė rėndėsishme drejt rritjes nė Kosovė. “Ne me padurim presim tė shohim fillimim e projekteve nė terren dhe tė sjellin rezultate qė do tė ndihmojnė Kosovėn nė trajtimin e efikasitetit energjetik, korrupsionit dhe qeverisjes sė mirė, si dhe ndotjen e ajrit”.

Programi “Threshold” i MCC-sė ėshtė pėrqendruar nė fushat kritike pėr tė ardhmen e Kosovės, dhe ai do tė shpejtojė investimet nė efikasitetin e energjisė dhe do tė mbėshtesė pėrpjekjet pėr tė promovuar njė qeverisje efektive dhe llogaridhėnėse.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]mail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma