Ulliri i fjalės

Poezi nga Rrustem Geci
Po i rrėfej vetvetes historinė
Atė tė fshehtėn, tė pathėnėn
Atė tė thėllimave tė zemrės
Atė tė dritares sė pahapur!..

Vetja ime mos ki frikė nga e vėrteta
Edhe nė shekullin tonė
Perėnditė bėjnė pazare me liritė e
shkelura,tė shtypura,tė plagosura
Me liritė e popujve tė vegjėl…

Jam nė gėrvishtje tė sė vėrtetės
mbi nėnshtresat e saj tė trasha
plotė tė vėrteta i gjej tė fshira
dhe shumė prej tyre tė fshehura…

Nė udhėn pėr nė Ēamėri
Ndalem nė Xarrėn 30 mijėvjeēare
Tek po ecja pėr dore me Antikėn
Pėrpara mė doli Pellazgjia!...

Nuk shpjegohem me vetveten
Pellazgjia nė asnjė pėllėmbė nuk ka humbur
Epiri pellazgjik – Ēamėria
E tėra ėshtė nė vendin e vet.

Tė udhėtosh larg me vetveten
Me epoka tė fshehura e tė fshira
Me epoka tė ndjera e tė plagosura
Edhe poezisė m“i dalin lot!..

Mbahu vetja ime mos dėnes
Kam diēka nė pavetėdijen time
Kitaren e mė tė ēmendurit
Dhe guximin e mė vetmitarit!...


Rrustem Geci - Dortmund, 13.09. 2017

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma