Shtypja e gjakut qė "luhatet", mė e rrezikshme se shtypja e lartė

Ndryshimet e stinėve tė vitit dhe koha jostabile, shkaktojnė luhatjen e shtypjes sė gjakut. Kujdes duhet pasur pacientėt me probleme kardiovaskulare, paralajmėrojnė mjekėt, por as personat e shėndetshėm nuk duhet ta lėnė asgjė "luhatjet" e shtypjes sė gjakut.
Luhatjet e shtypjes sė gjakut gjatė ditės nuk janė shfaqje e zakonshme, e shkaktarė janė kėrcimi i shpejtė ose rėnia e shtypjes sė gjakut, e arsyet mund tė janė tė shumta. Stresi, lodhja fizike, frika, si dhe ndryshimi i shpejtė janė vetėm disa nga shkaktarėt qė sjellin deri te ndryshimi i presionit arterial.

Personat e shėndetshėm nuk kanė arsye pėr brengė tė madhe, mirėpo tė sėmurėt nga zemra duhet pasur kujdes dhe qė rregullisht tė pėrdorin terapi, sidomos gjatė ndryshimit tė shpeshtė tė temperaturave.

Simptomat qė tregojnė nė rėnien e shtypjes sė gjakut janė: plogėshtia, djersitja e tepėrt, ngufatja, humbja e vetėdijes. Dhimbjet e kokės, dhimbjes pas dėrrasės sė gjoksit, mundimet dhe tė vjellat, janė shenjė se ka ardhur deri te rritja e shtypjes.

Ndryshimi i shpejtė i temperaturave tė ajrit sjell deri te zgjerimi i enėve tė gjakut dhe pakėson pėrqendrimin e oksigjenit.

(Kosova Sot)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma