Qeveria e pesė kryeministrave

Madhėsia e panevojshme e kabinetit tė ri qeveritar, tė kryesuar tani nga kryeministri Haradinaj, njė nga kritikėt e fuqishėm tė qeverisė tepėr voluminoze, me shumė ministri, nė mandatin e kaluar, sipas analistėve politikė mund tė jetė njė nga pikat mė tė dobėta, tė cilat do ta dėmtojnė seriozisht ēdo pėrpjekje tė kryeministrit pėr tė bėrė hapa tė suksesshėm pėrpara.
MISIONI I (PA)MUNDUR I RAMUSH HARADINAJT

Sfida tė forta pėr njė ekzekutiv megaloman e tė paqėndrueshėm

"Nė tė vėrtetė Ramush Haradinaj ėshtė kryeministri i parė i qeverisė, ndėrsa i ka edhe 4 kryeministra tė tjerė, qė vijnė nga radhėt e partnerėve tė koalicionit PANAL, pra ėshtė i pari nė mesin e tė barabartėve dhe tė mos keqkuptohet se nuk ėshtė 'mbret i mbretėrve'. Vetė teksti i marrėveshjes politike pėrmban obligime, sipas sė cilave vetėm partitė e koalicionit kanė tė drejtė tė shkarkojnė dhe tė emėrojnė ministrat nga radhėt e tyre nė kėtė qeveri. Ramush Haradinaj qysh nė fillim e ka humbur betejėn pėr tė kontrolluar qeverinė e PANAL-it, me hyrjen nė bashkėqeverisje me kushtet tė diktuara nga tė tjerėt", u shpreh analisti Ymret Reshiti

Madhėsia e panevojshme e kabinetit tė ri qeveritar, tė kryesuar tani nga kryeministri Haradinaj, njė nga kritikėt e fuqishėm tė qeverisė tepėr voluminoze, me shumė ministri, nė mandatin e kaluar, sipas analistėve politikė mund tė jetė njė nga pikat mė tė dobėta, tė cilat do ta dėmtojnė seriozisht ēdo pėrpjekje tė kryeministrit pėr tė bėrė hapa tė suksesshėm pėrpara.

Ėshtė njė vlerėsim i tanishėm i njohėsve tė zhvillimeve politike nė vend, sipas tė cilėve kryeministri Haradinaj nuk do tė mund tė udhėheqė si duhet dhe t'i kėtė nėn kontroll tė plotė tė gjithė 22 ministrat e qeverisė gjigante, duke pasur kompetenca tė plota mbi ta dhe pa luajtur rolin si kryeministėr kukull, qė dirigjohet nga PDK-ja. Tani ėshtė gjykimi i analistėve politikė, sipas tė cilėve dėshira ose egoja pėr tė pasur pozitėn e kryeministrit me ēdo kusht e ka detyruar Haradinajn qė tė pranojė edhe kėtė formulė tė papėrshtatshme tė koalicionit, nė tė cilėn janė rreshtuar hiq mė pak se 22 ministri, kur sa ishte Isa Mustafa kryeministėr vetė Haradinaj si opozitar i fuqishėm dhe kritik ndaj njė qeverie megalomane i kėrkonte Mustafės qė urgjentisht tė zvogėlohet numri i ministrive. Analistėt nuk presin madje qė Haradinaj tė arrijė ta pėrmbushė edhe premtimin pėr vizat brenda 3-mujorit tė parė tė qeverisjes sė tij, kurse njė "arrė" e fortė qė do t'i sjellė telashe do tė jetė edhe zgjidhja e nyjės sė ngatėrruar tė Demarkacionit me Malin e Zi nė mandatin e qeverisė 'Mustafa'.

Kulaēi i bėri bashkė dhjetėra parti

Analisti politik Ymret Reshiti funksionimin e brishtė dhe jo efektiv tė qeverisė 'Haradinaj' e sheh qė nga pėrbėrja e kupolės drejtuese tė saj, ku janė radhitur njė varg zėvendėskryeministrash, qė nė fakt e luajnė edhe rolin e kryeministrit. "Nė tė vėrtetė Ramush Haradinaj ėshtė kryeministri i parė i qeverisė, ndėrsa i ka edhe 4 kryeministra tė tjerė qė vijnė nga radhėt e partnerėve tė koalicionit PANAL, pra ėshtė i pari nė mesin e tė barabartėve dhe tė mos keqkuptohet se nuk ėshtė 'mbret i mbretėrve'. Vetė teksti i marrėveshjes politike pėrmban obligime, sipas sė cilave vetėm partitė e koalicionit kanė tė drejtė tė shkarkojnė dhe emėrojnė ministrat nga radhėt e tyre nė kėtė qeveri. Ramush Haradinaj qysh nė fillim e ka humbur betejėn pėr tė kontrolluar qeverinė e PANAL-it, me hyrjen nė bashkėqeverisje mė kushtet tė diktuara nga tė tjerėt", u shpreh ai. "Shihet qartė se Ramush Haradinaj ka vepruar sipas ambicies sė tij, qė me ēdo kusht tė bėhet kryeministėr, pa marrė parasysh nėse do tė ketė kompetenca dhe kontroll ndaj qeverisė, respektivisht nėse do ta tė realizojė njė 'plan serioz pėr shtetin dhe qytetarėt'", tha Reshiti pėr "Kosova Sot". Sipas tij, detyrimi i Haradinajt pėr tė pranuar njė qeverisje tė tillė, tė kushtėzuar dhe tė brishtė, vjen nga mungesa e parimeve politike nė subjektet politike qė ka Kosova."Tashmė ėshtė bėrė praktikė qė disa politikanė tanė, qė nuk kanė parime dhe as moral, tė premtojnė dhe tė mos e mbajnė fjalėn. Edhe po tė doje Ramush Haradinaj, nuk ka pasur shanse qė tė reduktojė numrin e ministrive, pėr faktin se vetėm me kėtė 'kulaē tė madh' ka mundur tė bėjė bashkė koalicionin e pakicės PDK+AAK+AKR+LS+pakicat. Sikur kėto parti tė ishin marrė vesh dhe tė kishin reduktuar numrin e ministrive dhe posteve kryeministrore, do tė dėshmonin se nė planet e tyre kanė interesin e qytetarėve dhe jo interesat e tyre personale", tha Reshiti.

"Hilja" e Demarkacionit

Analisti Reshiti beson qė Demarkacioni me Malin e Zi do ta marrė epilogun pėrfundimtar vetėm nė Gjykatėn e Arbitrazhit, kurse pėr liberalizimin e vizave nuk sheh ndonjė mundėsi tė shpejtė pėr qytetarėt e Kosovės."Tashmė ėshtė e qartė se Demarkacioni do tė rregullohet .Vetė emėrimi pėr kryetar tė Komisionit shtetėror pėr Demarkacion prof. Bulliqin, i cili ka qenė kundėrshtuesi i versionit tė kaluar tė Demarkacionit, e vėrteton njė gjė tė tillė, se do tė miratohet versionin i demarkacionit sipas z. Bulliqi, tė cilin version as LDK-ja dhe as VV-ja nuk do tė guxojnė qė tė mos e aprovojė. Por, ēėshtja e Demarkacionit nuk pėrfundon me kaq. Mali i Zi nuk do ta pranojė dhe ēėshtja do tė dėrgohet nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Arbitrazhit, vendimet e sė cilės janė tė obligueshme pėr palėt", potencoi ai. "Pra, kėtė 'hile' do ta pėrdorė z. Ramush Haradinaj pėr tė thėnė se unė e realizova premtimin dhe tani ēėshtja nuk ėshtė mė nė duart e mia. Kėtė 'hile' e kemi ditur tė gjithė, por ende nuk ėshtė e kuptueshme kokėfortėsia e LDK-sė dhe PDK-sė, tė cilat nuk vepruan qė ēėshtja tė shkojė nė arbitrazh", potencoi Reshiti. "Sa i pėrket luftimit tė korrupsionit, si kushtit i dytė pėr liberalizim tė vizave, jam i bindur se kėtė kusht nuk do tė mund qė ta realizojė Ramush Haradinaj, pėr njė fakt fare tė thjesht. A mund Ramush Haradinaj tė kėrkojė nga prokurorit dhe gjykatat e kapura qė tė ndjekin dhe gjykojnė politikanė dhe zyrtarė tė korruptuar qė vijnė nga partnerėt e koalicionit, tė cilėt janė "peshqit e mėdhenj"? "Sigurisht qė jo nėse e dinė kėtė fakt. Pėr ata politikanė dhe parti politike ku janė 'peshqit e mėdhenj' sot pėr sot ėshtė jetike mbetja e tyre nė pushtet, pa marrė parasysh a kanė poste tė larta shtetėrore, kryesore me mbajt tė 'kapur shtetin' nė mėnyrė qė ata mos tė pėrfundojnė nė burg pėr korrupsion", tha Ymret Reshiti.

Ekzekutiv me probleme tė brendshme

Analisti Hidajet Ahmeti vlerėson se vazhdimi i logjikės sė njėjtė nga kryeministrit Haradinaj jep njė mesazh tė qartė pėr seriozitetin, sinqeritetin e kėsaj qeverie megalomane."Nė njėrėn anė tregon se vizioni i kėsaj qeverie ėshtė deficitar nė zhvillimin ekonomik, konsolidimin e shtetėsisė dhe integrimin nė strukturat euroatlantike. Kjo qeveri do tė kėtė probleme tė brendshme, pasi qė nuk do tė kėtė njė integrim qeverisės nėpėr ministritė qė do tė udhėheqė nga partitė politike tė koalicionit. Kjo logjikė qeverisėse nuk do tė jetė produktive, pasi qė do tė kėtė njė funksionim tė ēakorduar dhe jashtė kornizės kushtetuese e ligjore", theksoi Ahmeti.

Ai po ashtu ka pohuar se problem serioz do tė jetė edhe funksionimi i integruar brenda Qeverisė Haradinaj, qė ka tė bėjė me vijėn e drejtė tė raportimit tė brendshėm tė qeverisė, e cila pa pikė dyshimi do tė jetė e ēakorduar. Kėtė funksionim do ta pamundėsojė fillimisht Lista Serbe, e kontrolluar nga Beogradi, por nuk do ta respektojnė as subjektet e tjera politike tė shumicės shqiptare, kėshtu qė Haradinaj do tė jetė njė kryeministėr krejtėsisht pa kompetenca dhe pa autoritet nė kontrollimin dhe kėrkimllogari ndaj anėtarėve tė kabinetit tė tij. "Lista Serbe do tė punojė e do tė veprojė me kokėn e Beogradit zyrtar, duke mos iu pėrmbajtur mandatit kushtetues e ligjor. Kurse partitė shqiptare tė koalicionit qeverisės do tė raportojnė nė vijėn e drejtė tė liderėve tė tyre partiakė. E gjithė kjo lojė qeverisėse do tė pėrkthehet nė njė kryeministėr tė pafuqishėm politik dhe njė qeveri tė dobėt dhe jetėshkurtėr. Ramush Haradinaj pa pikė dyshimi do tė jetė njė kryeministėr kukull, i cili nuk do tė mund ta ushtrojė funksionin e tij kushtetues e ligjor", ka theksuar ai."Kjo qeveri do tė mbahet mend pėr njė kabinet megaloman, njė kryeministėr tė dobėt e tė pafuqishėm politikisht, njė qeveri ku vota e Listės Serbe do tė jetė determinuese e proceseve sfiduese pėr Republikėn e Kosovės", u shpreh Ahmeti pėr "Kosova Sot".

Zor se e mbyll mandatin e plotė

Analisti politik Arsim Haziri vlerėson se qė nga fillimi Haradinaj nuk ka pasur disponim real pėr zvogėlimin e dikastereve ministrore dhe se deklarimi i z. Haradinajt se numri i dikastereve qeveritare do tė shkurtohet mė shumė ka qenė njė lloj demagogjie e llojit tė vet, sesa tė ketė mundur tė jetė e vėrtetė dhe tė ndikojė automatikisht nė kursimin e buxhetit tė Kosovės.

Ai vlerėson se qeveria 'Haradinaj' vėshtirė do tė ketė menaxhimin e tėrėsishėm tė kėsaj armate ministrash, pėrmbushjes sė premtimeve tė tė gjithė subjekteve, e po ashtu edhe pėrfundimin e kėtij mandati tė ri qeveritar. "Pėrderisa kemi nė perceptim se kjo qeverisje ėshtė krijuar mbi baza materiale dhe joqytetare, atėherė vėshtirė ėshtė tė kesh pritje pėr njė ndryshim nė kuptimin e bėrjes sė politikave qė do tė shkojnė nė kahun e funksionimit tė shtetit. Zgjerimi i qeverisė nė 22 dikastere qeveritare nė opinionin dhe elitėn intelektuale mė shumė pėrēon mesazhin e rehatimit tė militantėve politikė sesa nė zgjidhjen e problemeve eventualisht rritjen e mirėqenies sė pėrgjithshme qytetare", ka thėnė Haziri. "Mandatimi politik i z. Haradinaj prej Veselit s'ka qenė edhe me lehtėsi, mirėpo kėtė e ka bėrė ky subjekt pėr tė eliminuar rėnien nė tė cilėn ishte futur, dhe mbi kėtė bazė z. Haradinaj nė asnjė moment nuk mund tė ushtrojė plotėsisht kompetencat kushtetuese, tė cilat i garantohen, mbase vetė ardhja e tij ėshtė jodakorduese", theksoi Arsim Haziri.

Qeverisja funksionale, e pamundur

Politologu Gurakuē Kuqi pohon se derisa kemi njė kabinet qeveritar tė ndėrtuar jo nė baza programore, por nė inate politike, edhe efektiviteti i tij nuk mund tė jetė pozitiv, madje nė asnjė fushė tė vetme. "Inatet politike tė tė gjitha partive ēdoherė, jo vetėm tani, po shtyjnė qė krizat politike tė pėrfundojnė me zgjidhje tė kėqija dhe i pėrdorin pėr hesape tė veta politike partiake. Me ndasi duke u lėnė hapėsirė edhe plėngprishėsve shqiptarė e tė huaj tė hyjnė nė qeveri me poste tė larta. Krijimi i kėsaj qeverie nė kėtė mėnyrė ėshtė faji i tė gjitha partive kryesore (VV, LDK, PDK, AAK dhe Nisma), andaj ky shembull uroj qė mė asnjėherė tė mos pėrsėritet. Qeveria e tanishme, me 22 ministri dhe njė staf tė gjerė prej zėvendėsministrash, kėshilltarė, etj., ėshtė vetėm njė hapėsirė ideale pėr punėsimin e militantėve dhe jo pėr punė, sepse realisht kemi vetėm njė shpėrndarje mishmash tė pėrgjegjėsive", potencoi ai. "Ky koalicion dhe kabinet qeveritar e bėjnė tė vėshtirė edhe punėn e kryeministrit Haradinaj, sidomos kur kemi parasysh qė ka ministra qė vijnė nga parti sezonale dhe sekserė dhe sado qė kryeministri dėshiron menaxhim tė mirė tė punėve, ministrat nga partitė e tjera do ta sabotojnė punėn. Andaj, nuk ka qeverisje funksionale me shumėsi ministrish, tė cilat nė mėnyrėn qė kanė kompetencat e rivalizojnė njėra-tjetrėn nė sferėn e njėjtė", tha Gurakuē Kuqi.

Ai ka pohuar se sa i pėrket liberalizimit tė vizave kryeministri ndoshta ka nėnkuptuar qė pėr tre muaj mund tė plotėsohen dy kriteret e mbetura, por jo edhe liberalizimi i vizave, sepse kjo ėshtė njė procedurė qė nuk do tė kryhet para vitit 2019. Megjithatė, Demarkacioni, sipas Kuqit, mbetet njė 'arrė' e fortė pėr t'i dalė nė krye.

Koalicion i brishtė pėr punė tė vėshtira

Mision tė vėshtirė e cilėson marrjen e timonit tė qeverisė nga Ramush Haradinaj, nė njė koalicion shumė tė brishtė dhe me njė armatė ministrash jashtė kontrollit autoritar, edhe Skėnder Mulliqi."Qeverinė 'Haradinaj' e presin punė shumė tė vėshtira, siē janė Demarkacioni, "Zajednica" dhe formimi i Ushtrisė. Haradinaj qė nė start tė punės tėrhoqi njė potez tė mirė politik, duke e shkarkuar Murat Mehėn dhe nė vend tė tij emėroi profesorin Shpejtim Bulliqi, cili kundėrshtoi shėnjimin e vijės kufitare sipas Mehės, pasi Kosova humb mbi 800 mijė hektarė tokė", ka thėnė ai. "Se a do tė vazhdojė Ramushi tė bėjė punė tė mira nė vazhdim varet nga shumė faktorė politikė dhe nga opozita shumė e fortė. Haradinaj ishte dashur ta zvogėlojė pėrbėrjen e kėsaj qeverie, se punėt mund tė kryhen edhe me mė pak resorė qeveritarė. Ai nuk do ta ketė lehtė menaxhimin e punės sė qeverisė, por e ka rastin e fundit qė t'i tregojė tė gjitha aftėsitė e veta pėr tė punuar ndershmėrisht dhe pėr pėrmirėsimin e jetės sė keqe tė qytetarėve. Demarkacioni sigurisht do tė dėrgohet nė arbitrazh, e "Zajednica" mbetet problemi mė madhor pėr kėtė legjislaturė", u shpreh Mulliqi pėr "Kosova Sot".

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma