Alergjia ndaj kikirikut shėrohet me kikirik

Fėmijėt tė cilėt vuajnė nga alergjitė nė kikirikė janė shėruar me sukses nga njė metodė e re - duke ngrėnė kikirikė. Njė eksperiment i madh klinik tregoi se duke rritur sasinė e proteinave tė kikirikėve nė dietė ēdo ditė, fėmijėt e kanė trajnuar sistemin e tyre imunitar pėr ta toleruar kėtė lloj ushqimi.
Nė fund tė studimit, 84 pėr qind e fėmijėve kanė mundur t’i hanė sė paku nga pesė kokrra kikirikė pa reaksione alergjike, thuhet nė rezultatet e publikuara nė revistėn mjekėsore “The Lancet”.


Kjo mjafton pėr t’i mbrojtur nga sulmet nėse aksidentalisht hanė kikirikė nė ushqim.

Mjekėt i kanė paralajmėruar prindėrit qė trajtimi duhet tė jetė nėn mbikėqyrje mjekėsore dhe se nuk duhet tė provohet nė shtėpi.

“Para trajtimit, fėmijėt dhe prindėrit e tyre e kanė kontrolluar ēdo pėrbėrės tė ushqimit dhe e kanė shmangur ngrėnien nė restorante. Tani shumica e pacientėve qė i janė nėnshtruar trajtimit mund tė hanė sė paku pesė kikirikė tė plotė. Familjet qė kanė qenė tė pėrfshira nė studim, thanė se u ishte ndryshuar jeta nė mėnyrė drastike”, tha dr. Andrew Clark.Studimi pėrfshiu 99 fėmijė tė cilėt filluan tė hanė sasi tė vogla kikirikėsh, ndėrsa doza u rrit nė njė periudhė prej katėr deri nė gjashtė muajsh.

“Kjo mė ka ndihmuar shumė. Tani nuk kam mė frikė qė kur tė dal me miqtė e mi dhe tė ha diēka, do ta pėrjetoj ndonjė sulm. Ky ishte njė problem i madh pėr mua qė nga fėmijėria dhe jam mirėnjohės qė e kam mposhtur”, tha gjashtėmbėdhjetėvjeēari Thomas Baragwanath.


Ekspertėt mjekėsorė do tė bėjnė teste tė tjera para se tė aplikojnė pėr licencė pėr kėtė teknikė. Pėr kėtė mund tė duhen disa vjet.

Ndėrkohė, spitali universitar Cambridge planifikon tė hapė njė klinikė pėr alergjinė ndaj kikirikit. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma