Vllasi: Kabineti i qeverisė sė re, rezultat i pazareve tė koalicionit

Njohėsi i ēėshtjeve politike nė vend, Azem Vllasi konsideron se kabineti i ri qeveritar ėshtė tejet i ngarkuar.
Sipas tij, e gjithė kjo ėshtė rezultat i pazareve tė koalicionit.

“Tepėr i madh ėshtė numri i funksionarėve qeveritar, ministrave, zv.kryeministrave, zv.ministrave tepėr i madh por kjo ėshtė rezultat i pazareve tė koalicionit qė e kanė bėrė dhe nuk janė marrė nė konsideratė nevojat reale tė Kosovės pėr njė qeveri funksionale por me u kėnaq kėrkesat e partive tė koalicionit. Do tė thotė ėshtė rezultat i marrėveshjeve dhe jo rezultat i nevojave”, ka thėnė ai nė njė bisedė pėr Indeksonline.

Sipas tij, kėrkesat e Listes Serbe kanė mundur tė jenė edhe mė madhore, marrė parasysh qė vota e tyre ka luajtur rol tė madh.

“Mandatin e kaluar i kanė pas tre vende tė ministrave dhe kanė pretenduar aq, bile mirė ėshtė qė s’kanė kėrku ma tepėr se qysh ka ardh puna me u nvarė shumėcka prej votave tyre edhe kanė mbetė nė atė numėr sa kanė pas mė herėt, a ėshtė deshtė ndonjė ministri tjetėr apo kėtė tė Bujqėsisė, ajo ėshtė punė e vlerėsimeve por edhe kjo pjesė e marrėveshjes sė subjekteve qė janė nė koalicion”.

Ndėrkaq sa i pėrket ēėshtjes sė Demarkacionit dhe formimit tė Ushtrisė, Vllasi thotė se nuk do tė kalohen lehtė.

“Tė shohim , duhet t’i dijmė pozicionet e partive se atėherė kanė qė nė opozitė tash janė nė pushtet si do tė dalin ndaj kėtyre dy ceshtjeve pėr tė cilat e patėn bllokuar funksionimin e parlamentit dhe qeverisė, mbetet me u pa por nuk mendoje se do tė dilet lehtė tė cilat, ėshtė arsyeja qė e patėn bėrė shkak pėr bllokimin e punės nė parlament”, ka theksuar ai. /Indeksonline/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma