Fatmir Sejdiu, i gatshėm tė jetė pjesė e Ekipit tė Unitetit

Ish-presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, ka thėnė se e ka kundėrshtuar dialogun e Kosovės me Serbinė nė formatin “qė nuk ka definim tė qėllimit”.
Nė emisionin “Politikė” nė Tribuna Channel, ai ka shtuar se pala serbe ka dashur qė ta keqpėrdor dialogun pėr qėllimet e saja.

Sejdiu shprehet se ka kėrkuar nga tė gjithė pasardhėsit e tij, qė tė kėrkojnė ndihmė nga ai nė kėtė proces, por edhe nė proceset e tjera, porse asnjėherė nuk e kanė konsultuar. Ndėrsa, thotė se do tė jetė i gatshėm tė jetė pjesė e Ekipit tė Unitetit tė propozuar nga presidenti Hashim Thaēi.

Ai ka thėnė se ēėshtja e Demarkacionit me Malin e Zi ėshtė jashtėzakonisht e ndjeshme, si pėr shtetin tė Kosovės, po ashtu edhe pėr marrėdhėniet e shtetit me fqinjėt e tij. Ndaj, ka kėrkuar nga instancat mė tė larta tė vendit, qė tė kenė kujdes nė zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje.

Ish-presidenti i Kosovės ka kėrkuar qė institucionet e vendit tė punojnė nė ndėrrimin e Kushtetutės sė saj, sidomos nė pjesėn ku presidenti i vendit zgjidhet nė Parlament. Ai ka thėnė se Kosovės i duhet njė Kushtetutė ku presidenti zgjidhet nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt nga vota e qytetarėve tė vendit. Por, ka shtuar se kjo gjė nuk duhet tė jetė njė ndėr prioritetet kyēe tė vendit, pasi qė Kosova ėshtė nė zor tė temave tė mėdha, si: Demarkacioni, Asociacioni, luftimi i korrupsionit dhe krimit tė organizuar.

Sejdiu nė kėtė emision ka folur pėr ecurinė e formimit tė institucioneve tė reja, me theks tė veēantė formimin e Qeverisė Haradinaj. /Tribuna Channel/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma