Ushqimet qė nuk duhet t’i konsumoni nė mėngjes

Mėngjesi ėshtė vakti mė i rėndėsishėm i ditės, por duhet qė ta pėrgatisni me kujdes.
Mėngjesi ėshtė vakti mė i rėndėsishėm i ditės, por duhet qė ta pėrgatisni me kujdes.

Nėse nuk dėshironi qė tė shėndosheni, ushqimet qė nuk duhet tė konsumoni janė:


Buka
Pėr shumė prej nesh ėshtė e pakonceptueshme tė hamė mėngjesin pa bukė, por ja qė nuk duhet bėrė. Sa mė pak bukė nė mėngjes aq mė mirė bėn pėr trupin.


Omėletė me vezė

Ajo ėshtė shumė e shijshme, por nuk mund tė hani omėletė me vezė qė nė mėngjes, pasi ato janė shumė tė pasura me proteina dhe vitamina, por gjithashtu edhe mė yndyra, pasi gatuhen me vaj.


Drithėrat
Drithėrat me qumėsht janė shumė tė kėshillueshme nė mėngjes, por jo ēdo lloj produkti. Shumė prej nesh mendojnė se po ushqehen shėndetshėm kur konsumojnė drithėra me fruta, ēokollatė apo mjaltė. Jo, pėrzierja e tyre me sheqer do tė ndikojė direkt nė shtimin e peshės.


Lėng portokalli
Si fillim, kurrė mos tentoni tė shtrydhni frutėn, nėse keni mundėsi ta hani ashtu siē ėshtė. Fruta ėshtė gjithnjė mė i shėndetshėm nėse konsumohet i gjallė. E dyta, tė gjitha frutat kanė sheqer, kjo do tė ndikojė nė shtimin tuaj nė peshė.


Kos me fruta
Kosi me fruta, pėrveē faktit qė ka sasi tė mėdha sheqeri, ėshtė thjesht njė lloj ėmbėlsire e ftohtė, e cila nuk ju siguron se do tė ndiheni tė ngopur apo nė formė gjatė gjithė ditės.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma