Kur ėshtė koha e pėrkryer pėr kafe

Pėr shumicėn e njerėzve, rituali i pirjes sė kafesė ėshtė gjėja e parė qė e bėjnė pasi tė zgjohen nė mėngjes. Por, a ėshtė kjo koha mė mirė pėr tė konsumuar kafenė?
Kur bėhet fjalė pėr kafenė, zonė biologjike sė cilės duhet t’i kushtojmė vėmendje ėshtė niveli i kortizolit – hormon ky tė cilin e lidhim me stresin dhe me shpejtėsinė e reagimeve tona mendore dhe perceptive.

“Mė shumė kortizol nė trupin tonė do tė thotė qė ju jeni pėr nga natyra mė vigjilent dhe mė tė fokusuar”, sqaron Steven Miller nė llogarinė zyrtare tė Shoqatės pėr Neuroshkencė (Neuroscience DC) nė Twitter.

“Sa mė vigjilent dhe mė tė fokusuar qė jeni, kafeja do tė jetė mė pak efektive. Pra, nėse kemi pirė kafe nė njė kohė kur vigjilenca jonė ėshtė nė kulmin e saj, efektin e zgjimit tė cilin e ka kafeja nuk do tė mund ta shfrytėzojmė. Prandaj, kafe nė tonė duhet ta konsumoj mė nė kohėn kur niveli i kortizolit nė trupin tonė ėshtė mė i vogėl”, thotė Miller.

Edhe pse kortizoli arrin nivelin mė tė lartė nė mes tė orės 8 dhe 9, niveli i tij rritet edhe disa herė gjatė ditės: nė mes tė orės 12 dhe 13 dhe 17:30 dhe 18:30, transmeton Telegrafi.

Por nė qoftė se e preferoni kafenė tuaj nė mėngjes, ajo do tė jetė mė efektive nėse e konsumoni nė mes tė orės 9:30 dhe 11:30, kur nivelet e kortizolit bien nė nivelin mė tė ulėt para se tė ngrihen pėrsėri.

Sipas Shėrbimit Shėndetėsor Kombėtar tė Britanisė sė Madhe, koha e pėrkryer pėr njė kafe ėshtė 14:16, por ky vlerėsim nuk ėshtė i bazuar nė matjet e niveleve tė kortizolit por nė studimin se nė ē’kohė punonjėsit ndihen mė tė lodhur.

Nėse vėrtet dėshironi t’i pėrjetoni pėrfitimet maksimale tė kėnaqėsisė nga pirja e kafesė, shkencėtarėt rekomandojnė njė gjumė tė shkurtėr 15 minutash menjėherė pas pirjes sė disa filxhanėve me kafe.

Ėshtė dėshmuar eksperimentalisht se kombinimi i kafesė e cila e pastron trupin nga adenozina – kimikat ky qė na bėn tė pėrgjumur, dhe njė gjumi tė tillė tė shkurtėr, i mundėson shkallėn mė tė lartė tė vigjilencės nėpėr periudhėn mė tė gjatė tė kohės.

Kjo metodė ėshtė njė shembull i efektit paradoksal tė shumė substancave nė trupin tonė. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma