Nga tė gjitha sportet, vrapimi djeg mė sė shumti kalori

Sportet janė mėnyra mė e mirė pėr tė bėrė ushtrime dhe derisa djegia e kalorive nuk ėshtė vlera e vetme e ushtrimeve, numri i kalorive tė harxhuara megjithatė tregon se sa po e ushtroni trupin tuaj.
Nga tė gjitha sportet, vrapimi djeg mė sė shumti kalori, ku gjatė njė ore tė vrapimit njė person qė peshon 90 kilogramė, i harxhon 1,074 kalori.

Instituti kombėtar i shėndetėsisė nė Shtetet e Bashkuara e ka publikuar njė listė tė sporteve qė djegin mė sė shumti kalori, transmeton Koha.net. Mė sė paku kalori shpenzohen duke luajtur raketboll, 637 kalori nė orė. Basketbolli dhe tenisi i harxhojnė nga 728, tekuando dhe futbolli nga 937, dhe vrapimi madje 1.074 kalori nė orė.

Kjo vlen pėr njerėzit qė peshojnė rreth 90 kilogramė.

Megjithatė, duhet tė dihet se vetėm ushtrimet nuk ēojnė nė humbje tė madhe nė peshė. Sportet e kanė njė ndikim nė rrahjet e zemrės, duke e bėrė jetėn mė tė gjatė dhe ky ėshtė efekti mė i mirė i ēdo sporti. Prandaj, nėse doni tė humbni peshė, ekspertėt ju kėshillojnė qė tė konsultoheni me mjekun tuaj pėr peshėn tuaj ideale dhe ta largoni konsumimin e sheqerit dhe porcionet e mėdha tė ushqimit.

Mos harroni se fakti se njė sport ose ushtrim i caktuar i djegin kaloritė mė shpejt nuk do tė thotė se kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė. Zgjidhja mė e mirė ėshtė ajo nė tė cilėn kėnaqeni mė sė shumti ashtu qė tė mund tė pėrballoni sa mė gjatė nė tė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma