Asociacioni, sfida kryesore e Qeverise sė re

Formimi i Asociacionit tė Komunave Serbe nė Kosovė do tė jetė sfida kryesore e Qeverisė sė re, tė drejtuar nga kryeministri Ramush Haradinaj.
Njohės tė rrethanave politike nė vend thonė se kėrkesa kryesore e Listės Serbe do tė jetė pikėrisht tentimi qė Asociacioni tė kalohet nė Kuvend, e sipas tyre njė gjė e tillė do jetė e vėshtirė ngaqė edhe vetė disa deputetė qė ia kanė dhėnė besimin kėsaj Qeverie do jenė diskutabilė pėr t’ia dhėnė votėn miratimit tė Asociacionit pėr Komunat Serbe. Xhavit Haliti, nėnkryetar i Kuvendit tė Kosovės, thotė se edhe pėr Demarkacionin dhe Asociacionin e Komunave Serbe duhet pasur kujdes qė tė mos politizohet situata, transmeton zeri.info.

“Janė dy ēėshtje tė cilat institucionet dhe qytetarėt duhet t’i kenė parasysh. Pėr Demarkacionin edhe Asociacionin janė nėnshkruar marrėveshje ndėrkombėtare me pėrfaqėsues tė shtetit tė Kosovės, pėr Demarkacionin e dini se e ka politizuar situatėn politike nė Kosovė”, ka thėnė Haliti. Ai mendon se nėse nuk ka njė marrėveshje politike mes subjekteve pro dhe kundėr pėrsėri do tė kemi pėrzierje tė situatės.


“Nėse nuk ka njė marrėveshje politike tė subjekteve qė janė pro dhe kundėr pėr ta zgjidhur kėtė proces, unė mendoj se prapė mund tė politizohet situata. Sa u pėrket kėtyre dy ēėshtjeve, nėse Qeveria arrin qė t’i ketė 2/3 e votave pėr ta votuar Demarkacionin, atėherė kalon nė Parlament dhe votohet”, ka thėnė Haliti./Zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma