Mbi premtimet dhe gėnjeshtrat

Nga Amir Jakupi - Ka mė shumė se njė vit qė nė Kamenicė nuk ėshtė regjistruar asnjė lindje. Nė repartin gjinekologjik nuk ėshtė kryer asnjė kontroll. Nė shėrbimin dentar nuk mund ta gėrryesh apo mbushėsh njė dhėmb... Nė Laborator nuk bėhen as analizat elementare.
Pse banorėt e qendrės pėrgjatė gjithė verės terrorizohen prej zhurmave tė kafiterive e restauranteve?
Pse lejohet degradimi dhe shkatėrrimi i lumenjve dhe mjedisit?
Pse Koretini, Shipashnica, Muciverci, Rogana e fshatra tė tjerė e vuajnė akoma mungesėn e ujit tė pijes, ndėrsa janė investuar qindra mijėra euro pėr ndėrtimin e ujėsjellėsve?
A merret kush me kėto shqetėsime… Njė ėshtė e sigurt: Qeverisja nė largim, dhe mirė qė po shkon, nė katėr vjet nuk ka bėrė asnjė pėrpjekje pėr zgjidhjen e kėtyre problemeve.
Nė garėn e 22 tetorit, vetėm Shaip Surdulli rikandidon. Tė gjithė kandidatėt tjerė garojnė pėr herė tė parė. Mbetet t’i shohim nėse nė programet e tyre ofrohen zgjidhje kėto probleme, por personalisht kam shumė pak shpresa.

E ato tė tjerat: Si Zhvillimi i turizmit malor… Qindra vende tė reja tė punės… Zhvillimi ekonomik… Arsimi cilėsor… Rritja e buxhetit, ulja e taksave e themelimi i Komunės sė Hogoshtit… kėto nuk i hanė mė kamenicasit qė jetojnė e qė po ikin prej Kamenicės. Kėtu nuk ka luftė, por ka degradim e shkatėrrim tė arsimit, shėndetėsi tė sėmurė, ka uri, ka skamje, ka varfėri e mungesė shprese.

Mjafton ta bėsh njė shėtitje dy orėshe nė fshatrat e Malėsisė sė Kamenicės, i sheh bosh, si varre tė hapura. Tė harruara dhe tė braktisura, jo vetėm nga Komuna e Qeveria…E njė shėtitje nė mbrėmje rrugėve te qytetit, e ndjehesh se je nė njė vend si pas njė kolere.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma