Bashkim L. ėshtė arratisur nga burgu, duke u lidhur me ēarēafė

Me gjithė faktin se xhirimi nga videokamera e vėzhgimit tregon vetėm njė person, konsiderohet se i arratisuri duhet tė ketė pasur ndonjė ndihmė nga jashtė.
Njė “arratisje e denjė pėr filma“. Kėshtu e cilėsojnė mediat zvicerane ikjen nga burgu i Friburgut tė shqiptarit 35 vjeēar nga Kosova, Bashkim L. Ai ishte i dėnuar me burg tė pėrjetshėm pėr vrasjen e njė shqiptari, tė kryer nė vitin 2013.

Pak ditė pas arratisjes, mediat e kėtushme njoftojnė pėr mėnyrėn se si ai ia ka dalė ta bėjė kėtė ikje spektakolare. Ėshtė lidhur me disa ēarēafė qė i ka bėrė bashkė njėri me tjetrin dhe kėshtu ėshtė lėshuar nga muri i burgut, shkruan sda.ch.

Para kėsaj, Bashkim L. Ka dalė nga qelia e tij pėrmes njė dritareje tė sigurisė, me grila, dritare kjo qė normalisht nuk mund tė hapet. Kėshtu thotė sekretari gjeneral i drejtorisė sė Kantonit tė Friburgut pėr siguri dhe drejtėsi, Didier Page, transmeton albinfo.ch.

Me gjithė faktin se xhirimi nga videokamera e vėzhgimit tregon vetėm njė person, Page konsideron se i arratisuri duhet tė ketė pasur ndonjė ndihmė nga jashtė. Kjo pėr faktin se pėr tė tejkaluar masat e sigurisė sė lartė qė mbretėrojnė nė kėtė burg, nevojiten vegla, mjete tė forta. E ato, zakonisht nuk mund tė gjenden nė burg, ka shtuar ai.

Aktualisht janė duke u zhvilluar analizat e brendshme pėr tė zbuluar pikat eventuale tė dobėta nė infrastrukturė ose nė veprimet e sigurisė, si pėr shembull ato tė personave qė kanė punuar nė ndėrrimin e natės.

Bashkim L., i cili vazhdon tė jetė i aratisur, konsiderohet si person i rrezikshėm, pėrcjell albinfo.ch. Kėrkimi pėr tė ėshtė duke vazhduar si nė Zvicėr ashtu dhe jashtė vendit. Tashmė ėshtė shpallur edhe njė fletarrest ndėrkombėtar pėr tė. Policia konsideron se ai e ka lėshuar tashmė Zvicrėn.

(Foto: Kapo Friburg)

http://www.albinfo.ch/bashkim-l-eshte-arratisur-nga-burgu-duke-u-lidhur-me-carcafe/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma