Serbia pengon inkuadrimin e shqiptarėve tė Preshevės nė polici

Derisa Policia e Kosovės po pengohet nga Serbia tė anėtarėsohet nė Interpol, ky shtet po e pengon edhe inkuadrimin e shqiptarėve nė polici shumetnike nė Luginė.
Numri i shqiptarėve nė policinė shumetnike nė tri komunat e Luginės, ėshtė nė rėnie e sipėr.

Kėtė konstatim e ka nxjerrė njė hulumtim i Kėshillit tė tė Drejtave tė Njeriut tė Luginės sė Preshevės. Kėshilli i tė Drejtave tė Njeriut nė Luginė, ka reaguar ndaj dukurisė sė zvogėlimit tė numrit tė shqiptarėve nė strukturėn e policisė multietnike nė Luginė e Preshevės.

Formacion ky i formuar, pas arritjes sė paqes nė rajon. Belgzim Kamberi i KDNJ-sė, ka thėnė rėnia e numrit tė shqiptarėve nė policinė multietnike po vazhdon gjithnjė e mė shumė, pa marrė parasysh arsyet e drejta a po jo tė drejta, ndėrkohė qė ata nuk po zėvendėsohen pėrsėri me shqiptarė dhe janė fare pak tė ngritur nė zinxhirin komandues.

Naser Aziri, ish kryetar i Komisionit pėr formimin e policisė multietnike, ka thėnė se marrėveshja e vitit 2002, ka pas pėr bazė pėrfaqėsimin proporcional nė bazė tė strukturės sė popullatės, qė i bie se shqiptarėt do tė duhej tė jenė me numėr mė tė madh tė pėrfaqėsuar nė kėtė formacion policor.

Nė bazė tė njė hulumtimit tė realizuar,i pari i KDNJ-sė, ka thėnė se policia multietnike ėshtė e pa kompetenca pėr sa i pėrket ēėshtjeve jetike tė sigurisė.

KDNJ e Luginės Pėrderisa numri i shqiptarėve nė policinė multietnike tė Preshevės, Bujanocit e Medvegjės ėshtė nė rėnie e sipėr, plotėsimi i tyre po bėhet me pjesėtarė tė komuniteteve serbe, rome e tė tjera, tė cilėt vijnė nga komuna tė tjera jashtė Luginės, konstatohet nė KDNJ.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma