Shqiptarėt e Luginės ndihen tė diskriminuar

Nė mungesė tė perspektivės, tė rinjtė e kėsaj ane ēdo ditė e mė shumė po e braktisin vendin. Zyrtarė Institucionalė kėrkojnė nga institucionet e Kosovės dhe Shqipėrisė trysni mė tė madhe ndaj Brukselit pėr ta detyruar Serbinė ta ndalojė kėtė diskriminim.
Janė tė rralla lėvizjet e njerėzve nėpėr lagjet e Preshevės. Situatė e njėjtė, sidomos gjatė mbrėmjes, mbretėron edhe nė komunat tjera tė banuara me shqiptarė.Kjo pėr arsye se tė rinjtė e kėsaj ane po largohen nė kėrkim tė perspektivės nė vende tė tjera.

Perspektiven e kėtyre tė rinjve, kryetari i Komunės nė Bujanoc, Shaip Kamberi, e lidh me ndikimin e drejtpėrdrejt tė institucioneve tė Kosovės dhe atyre tė Shqipėrisė.

Njė gjė e tillė, sipas kryetarit tė Bujanocit, do tė mund tė arrihet pėrmes procesit tė dialogut nė Bruksel apo edhe duke kėrkuar nga bashkėsia ndėrkombėtare qė ti bėjė presion qeverisė nė Beograd.

Shqiptarėt nė Luginė pėrbėjnė rreth 80% tė popullatės sė pėrgjithshme nė rajon, por vazhdojnė tė jenė mė tė diskriminuarit, ndėrkohė qė kjo zonė ėshtė mė e pazhvilluara nė kuadėr tė shtetit. /RTK/ .

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma