Degradimi i ambientit e dėrgon nė bankėn e tė akuzuarve Naser Korēėn

Gjilan - Prokuroria Themelore e Gjilanit e ngarkon Naser Korēėn pėr degradim tė ambientit i cili nė cilėsinė e drejtorit tė shėrbimeve publike nuk ka ndėrmarrė masa adekuate qė tė bėhet grumbullimi i mbeturinave dhe Pastrimi i qytetit me rrethinė dhe si pasoj e mos ndėrmarrjes sė masave adekuate nga i pandehuri Naser Korēa, nė qytet janė paraqitur grumbuj tė mėdha tė mbeturinave tė pa bartura, me ēka ėshtė ndotur dhe degraduar ambienti duke pėrfshirė ujin, ajrin dhe tokėn dhe ėshtė paraqitur njė rrezik permanent pėr njerėzit, botėn bimore dhe shtazore nė qytet dhe rrethinė.
Prokuroria Themelore e Gjilanit, departamenti i pėrgjithshėm ka ngritur aktakuzėn kundėr Naser Korēės, Gerhard Dummer dhe Senad Ramaj nėn dyshimin se kanė kryer veprėn penale “ndotja, degradimi apo shkatėrrimi i mjedisit”.

Tashmė nė Gjykatėn Themelore tė Gjilanit ka nisur edhe procesi gjyqėsor, por ajo ēka bie nė sy nė kėtė aktakuzė ėshtė fakti se Lutfi Haziri i ka suspenduar pa asnjė hezitim mbi 20 zyrtar komunal, derisa pėr Naser Korēėn nuk ka ndėrmarrė masėn e suspendimit.

Senad Ramaj nė deklaratėn e tij dhėnė nė polici ka thėnė se “Eco – Higjiena” nga data 04.01.2017 deri mė datėn 12.01.2017 nuk i ka grumbulluar mbeturinat nė qytetin e Gjilanit dhe rrethinė, duke u arsyetuar se punėtorėt kanė hy nė grevė dhe kanė bllokuar funksionimin e kėsaj kompanie. Ramaj ka treguar se kanė bėrė pėrpjekje pėr tejkalimin e kėsaj situate, por pa ndonjė rezultat konkret. Ramaj ka treguar se punėtorėt grevist me rastin e grevės kishin marrė edhe ēelėsat e automjeteve pėr transportin e mbeturinave dhe ka pohuar se nėse punėtorėt i kthejnė ēelėsat pėr automjete, menjėherė do tė fillohet me grumbullimin e mbeturinave.

Ndėrkaq Nasėer Korēa e ka fajėsuar dhe bėrė pėrgjegjės kompaninė “Mosser Group” qė udhėhiqet nga Kristian Mosser.

Ndėrkaq edhe kėtė vit, gjegjėsisht muaji korrik dhe gusht ėshtė pėrshkruar me degradim tė ambientit. Prokuroria pritet tė nis hetimet edhe pėr kėtė pjesė tė papėrgjegjėsisė institucionale dhe nė veēanti tė shėrbimeve publike.

Ndryshe, mungesa e shėrbimeve publike pėr qytetarėt e Gjilanit ka qen pika mė e dobėt e qeverisjes sė Lutfi Hazirit./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma