Nga Gjilani kėtė vit 67 haxhinjė e vizitojnė Mekėn dhe Medinėn

Gjilan - Nė Xhaminė e Madhe nė Gjilan ,sot para namazit tė drekės u mbajt takimi me haxhinjėt e rinjė qė kėtė vit do e vizitojnė Qaben (Mekėn) dhe kryejnė shartin e pestė tė islamit-Haxhin. Kėtė vit nga Territori i Komunės sė Gjilanit vendet e shenjta - Mekėn dhe Medinėn e vizitojnė 62 haxhinjė, nga ta dy ( Mulla Jusuf ef. Mustafa dhe Mulla Naser Ef. Halimi) udhėheqės tė haxhinjėve nė kėtė rrugėtim.
Kėtij numri tė haxhinjėve sivjet iu bashkėngjiten edhe pesė haxhinjė tė tjerė gjilanas si mysafir tė mbretit tė Arabisė Saudite.

Solemnitet tė kėtilla pėrcjellės pėr nė haxh, nė prani tė shumė besimtarėve islam, mbahen vetėm njė herė nė vit kur edhe ėshtė koha e shkuarjes sė haxhinjėve nė vendet e shenjta.

Takimi u organizua nga Kėshilli i Bashkėsisė Islame tė Gjilanit, me ē`rast kryetari i KBI-sė sė Gjilanit, Mulla Naim ef. Aliu, me njė fjalė pėrshėndetėse pėrgėzoi haxhinjėt e ri gjilanas duke u uruar rrugėtim tė mbarė dhe qėndrim e kalim sa mė tė mirė nė vendet e shenjta nė Meke dhe Medine dhe haxhė tė pranuar nga Allahu i Madhėrishėm. Mulla Naim ef Aliu nė fjalėn e tij theksoi edhe dobitė dhe tė mirat qė u sjell ky rrugėtim pėr nė vendet e shenjta haxhinjėve dhe uroi qė atyre tu shėrbej shėndeti dhe t`i kryejnė tė gjitha obligimet qė parashihen pėr haxh.

Para se tė bėhej duaja e haxhinjėve,Sabri ef. Bajgora Kryeimam i BI tė Republikės sė Kosovės nė fjalėn e tij pėrshėndetėse theksoi se tė gjithė ju qė do tė merrni kėtė rrugėtim tė shenjtė kėtė udhėtim jetėsor Ju dėshiroi rrugė tė mbarė, haxh tė pranuar,duke e lutur Allahun qė tė gjitha mėkatet tuaja dhe tona tė na i falė. Udhėtimi dhe qėndrimi nė vendet e shenjta ėshtė njė rrugėtim qė kėrkon edhe sakrifica, por edhe nuk ėshtė edhe aq i rėndė siq e paraqesin nga njė herė, ai do bėhej shumė i lehtė dhe i pėrshtatshėm duke iu pėrmbajtur kėshillave dhe sugjerimeve tė udhėheqėsve tė rrugės sė haxhit.

Kur tė marrim rrugė ne gjithherė pėrgatitemi, poashtu edhe pėr kėtė rrugėtim tė shenjtė duhet tė pėrgatitemi duke u furnizuar me devotshmėri, me sabrin e durimin duhet t`i kemi me vete nė mėnyrė qė tė kalojmė sa ma mirė nė kėtė rrugėtim jetėsor. Duke folur pėr takimin e miliona besimtarėve islam nė vendet e shenjta Sabri ef. Bajgora theksoi se kėtė tubim dijetarėt islam e konceptuar si njė Kongres i madh i myslimanėve qė mbahet ēdo vit ku tubohen nė vendet e shenjta diku 4 apo 5 milion besimtarė islam. Atu takoheni me njėrės tė racave dhe kombeve tė ndryshėm anė e mbanė botės islame. Tė gjithė kėta njerėz i bashkon besimi islam dhe fjala e vetme “La i lahe il-Allah Muhameden resulullah”, andaj falėnderoj Allahun qė na ka bėrė edhe neve pjesė e kėtij trungu musliman. Duaja e haxhinjėve asnjėherė nuk kthehet ,por ajo pranohet andaj ju porosis qė tė shfrytėzoni sa ma mirė me ibadet dhe lutje qėndrimin tuaj nė ato vende, andaj edhe njė here iu uroj rrugėtim tė mbarė dhe qėndrim tė rehatshėm nė vendet e shenjta dhe me njė uratė qė Allahu t ua pranojė haxhin dhe tė gjitha lutjet e duatė gjatė ditėve sa qėndrojnė atje theksoi nė fund tė fjalės sė tij Sabri ef. Bajgora, kryeimam i BI tė Republikės sė Kosovės.

Nė vazhdim Kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Gjilani z. Naim ef. Aliu, ua bėri edhe Duanė (aminin) 67 haxhinjėve tė rinjė qė kėtė vit nga Komuna e Gjilanit e kryejnė shartin e pestė tė Islamit-Haxhin.

I pranishėm nė kėtė tubim solemn tė haxhinjėve ishte edhe Kryetar i Komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri.

Nė kėtė rrugėtim tė shenjtė kėtė vit nga Kosova do tė jenė gjithsejtė 1080 haxhinjė. Haxhinjėt gjilanas pritet tė udhėtojnė pėr nė Xhide mė 21 Gusht, nė orėt e vona tė mbrėmjes./islam osmani/rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma