Sejdiu i pėrgjigjet Haradinajt: AKR nuk ka ndryshuar qėndrim, veprojmė nė kuadėr tė LAA

Nėnkryetari i Aleancės Kosova e Re (AKR) dhe deputeti, Korab Sejdiu, ka mohuar se partia e tij i ka dhėnė mbėshtetje koalicionit PAN pėr formimin e qeverisė.
formojė mė herėt, por se e kanė shtyrė pėr shkak tė pozicionimit tė AKR-sė, pėr tė krijuar njė qeverisje mė bazė mė tė gjerė.

Sejdiu ka thėnė se nuk ka asnjė vendim nga strukturat e AKR-sė, pėr tė ndryshuar nga qėndrimi fillestar qė me qenė pjesė e koalicionit LAA.

Ai i ka bėrė me dije Haradinajt se pėr AKR-nė vendosin anėtarėt e saj, e jo Haradinaj e askush tjetėr.

“Pėr AKR-nė merr vendime AKR, e jo z. Haradinaj apo dikush tjetėr. Nuk ka asnjė vendim qė ėshtė marr nė strukturat e AKR-sė pėr tė ndryshuar qėndrimin tonė fillestar, qė me qenė dhe mė veprua nė kuadėr tė koalicionit LAA”, ėshtė shprehur Sejdiu pėr lajmi.net.

Ramush Haradinaj i nominuar pėr kryeministėr ėshtė shprehur se ata kanė mundur ta formojnė Qeverinė edhe mė herėt, por qė e kanė shtyrė pėr shkak tė pozicionimit tė AKR-sė.

“Kemi pas mundėsinė me u kthy nė seancė me 61 vota, por ėshtė krijuar njė situatė e re mė gjithėpėrfshirėse te pozicioni i AKR-sė dhe i kemi dhėnė kohė”, ka thėnė Haradinaj.


Ditė mė parė kreu i AKR-sė, Behgjet Pacolli u kishte dhėnė njė ultimatum prej 10 ditėsh Vetėvendosjes e LDK-sė, qė tė dėshmojnė qė kanė numrat pėr ta formuar Qeverinė, dhe nėse ata nuk arrin ta bėjnė kėtė, ai kishte kėrcėnuar me ndryshim pozicionimi sa i pėrket formimit tė institucioneve.

Por, edhe nėse ndodh qė AKR ta mbėshtesė PAN-in, deputeti Sejdiu ka pėrsėritur qėndrimin e ti, se ai nuk do jap votėn pėr koalicionin PDK-AAK-Nisma.

“Qėndrimi im ėshtė ai qė ka qenė gjithmonė, qė nė strukturėn aktuale tė PAN-it, vota ime nuk mundėt mė shku nė atė drejtim”, ka deklaruar ai.

Sejdiu i cili mė profesion ėshtė jurist ka bėrė thirrje qė koalicionit PAN t’i merret e drejta e propozimit tė kandidatit pėr kryeparlamentar, pasi ata deri mė tani kanė refuzuar ta paraqesin kandidatin e tyre.

Vazhdimi i seancės konstituive tė Kuvendit ėshtė caktuar mė 24 gusht. Koalicioni PAN ka konfirmuar pjesėmarrjen nė kėtė seancė ku edhe do ta paraqesin kandidatin e tyre pėr kryetar tė Kuvendit.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma