Serwer: Qeveria me 61 vota s’ėshtė formulė stabiliteti

Analisti amerikan, Daniel Serwer, ka deklaruar gjatė njė interviste pėr gazetėn “Zėri” se Qeveria e re e Kosovės nėse formohet me shumicė tė thjeshtė parlamentare nuk ėshtė formulė stabiliteti. Sipas tij, nėse koalicioni PAN nuk arrin ta formojė Qeverinė, atėherė presidenti Thaēi duhet t’ia japė mandatin kandidatit pėr kryeministėr tė “Vetėvendosjes”, Albin Kurtit.
Njė Qeveri me 61 vota, e cila do tė kishte pėrballė njė opozitė tė fortė nė njėrėn anė dhe nė anėn tjetėr do tė varej nga Lista Serbe, nuk tingėllon aspak si formulė stabiliteti. Kėshtu ka thėnė nė njė intervistė dhėnė gazetės “Zėri” analisti i njohur amerikan pėr Ballkanin, Daniel Serwer. Megjithatė, ai ka thėnė se nė kėtė kontekst duhet tė pritet dhe tė shihet se ēka realisht do tė ndodhė.

Duke folur pėr situatėn aktuale politike dhe ngėrēin dymujor, Serwer ka thėnė se kjo zvarritje do tė ketė edhe koston e vet.

Mė tej analisti amerikan ka thėnė se do tė ishte shumė mė mirė sikur klasa politike kosovare do tė arrinte deri te njė konsensus politik pėr gjetjen e njė zgjidhjeje sesa vendi tė dėrgohej nė zgjedhje tė reja parlamentare.

Duke folur pėr mandatarin e dytė, nėse PAN-i nuk arrin qė tė krijojė Qeverinė, Serwer ka thėnė se Kushtetuta e Kosovės ia mundėson dhėnien e mandatarit “Vetėvendosjes” nga ana e presidentit, nėse kjo vėrteton se ka mbėshtetjen e shumicės. Nė fund Serwer ka folur edhe pėr dialogun Kosovė – Serbi.

Ai ka thėnė se Serbia duhet ta njohė pavarėsinė e Kosovės dhe ta heqė atė nga Kushtetuta sa mė parė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma