Thaēi pėr FAZ: "Treni i fundit" pėr njė paqe tė qėndrueshme

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, nė njė editorial pėr tė pėrditshmen prestigjioze gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” ka shkruar pėr marrėdhėniet dhe dialogun me Serbinė. Thaēi shkruan se Kosova dhe Serbia janė duke dialoguar pėr mė shumė se gjashtė vjet nėn patronazhin e Bashkimit Evropian dhe me mbėshtetjen e fuqishme tė Shteteve tė Bashkuara, drejt synimit tė normalizimit tė marrėdhėnieve.
“Ne duhet tė pranojmė se hapa tė mėdhenj janė bėrė nė kėtė drejtim, duke arritur kulmin me nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Parė mbi Parimet e Qeverisjes sė Normalizimit tė Marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė vitin 2013, megjithatė normalizimi i plotė i marrėdhėnieve mbetet njė qėllim i paarritur”, ka shtuar ai.

Sipas tij, dy shtetet dhe popujt tonė aspirojnė qė ta ndėrtojnė njė tė ardhme mė tė mirė, njė nė tė cilėn janė tėrėsisht tė integruar nė familjen Evropiane (dhe nė rastin e Kosovės edhe nė NATO) dhe nė njė tė ardhme ku gėzojnė njė standard mė tė lartė tė jetesės dhe gjendje tė mirėqenies ndryshe nga realiteti i tanishėm.

“Por kėto qėllime vėshtirė se mund tė arrihen me vazhdimėsinė e asaj qė ėshtė nė thelb njė konflikt i ngrirė ndėrmjet dy shteteve tona”, ka shtuar ai.


Thaēi ka shkruar nė FAZ se deri mė tani, Kosova dhe Serbia kanė pasur tri raunde tė negociatave ndėrkombėtare: nė Rambuje nė vitin 1999, nė Vjenė nė 2005-2007 dhe tani nė Bruksel qė nga viti 2011.

“Unė kam qenė pjesė e tė tri negociatave dhe jam krenar tė them qė Kosova gjithmonė ėshtė dakorduar me marrėveshjet tė cilat ishin tė ndėrmjetėsuara nga komuniteti ndėrkombėtar. Serbia nė anėn tjetėr, nuk e pranon pavarėsinė e Kosovės dhe vazhdon tė vė shumė resurse pėr tė dėmtuar pėrpjekjet tona pėr tė forcuar subjektivitetin ndėrkombėtar tė Kosovės”, ka shkruar Thaēi nė kėtė editorial.

Ai mė tej ka thėnė se pėr shkak tė kėtij qėndrimi armiqėsor, aspirata e Serbisė pėr anėtarėsim nė BE mbetet e pa sigurt. Sipas tij, tė dy shtetet janė tė bllokuara dhe e ardhmja e tyre euroatlantike varet nga aftėsia e tyre pėr tė arritur njė marrėveshje pėrfundimtare historike mbi normalizimin e marrėdhėnieve dhe tė pajtimit.

“Dialogu nė Bruksel ėshtė zvarritur. Marrėveshja e muajit prill 2013 ishte njė triumf politik, por kanė kaluar tashmė katėr vjet qė kur u arrit dhe zbatimi i disa pikave tė marrėveshjes ėshtė duke ngecur ende. Pėrderisa natyra teknike ishte njė parakusht pėr t’i filluar bisedimet, tani ka ardhur koha tė pėrballemi me problemin e njohur; ēėshtjen qė e bėn zbatimin e marrėveshjeve mė teknike tė vėshtirė: mungesa e pajtimit dhe njohjes sė ndėrsjellėt”, ka theksuar Thaēi nė editorial pėr FAZ.
Sipas tij, besueshmėria e dialogut ėshtė vėnė nė dyshim madje edhe pėrderisa po bėjmė pėrparim nė fusha tė caktuara, sepse ėshtė e qartė pėr cilindo mbikėqyrės tė kėtyre bisedave qė antagonizmi ndėrmjet shteteve ėshtė po aq i dukshėm sot siē ka qenė pėrherė.

“Pėr shembull, pėrderisa bisedimet nė Bruksel kanė prodhuar njė marrėveshje mbi pjesėmarrjen e Kosovės nė organizata rajonale, Serbia vazhdon tė bėjė fushatė tė fuqishme kundėr ofertave pėr anėtarėsim nė organizatat ndėrkombėtare tė bėra nga Kosova, madje edhe kur nga kėto anėtarėsime do tė pėrfitonte trashėgimia kulturore e Kishės Ortodokse Serbe nė Kosovė (oferta pėr UNESCO) apo serbėt e Kosovės”, ka shtuar Presidenti.

Thaēi ka shkruar se sukseset graduale nė pikė tė izoluara kanė qenė tė gjitha tė rėndėsishme, por me kėtė shpejtėsi, marrėdhėniet tona do tė mund tė normalizoheshin ndoshta pas 100 vjetėve.

Sipas tij, ėshtė bėrė e qartė qė koha ka ardhur pėr njė vizion mė tė madh dhe mė tė qartė dhe njė lidership qė i adreson ēėshtjet ndėrmjet nesh pėrgjithmonė. Ai ka shtuar e ēėshtja themelore ėshtė natyrisht qė ne tė vazhdojmė ta shohim njėri-tjetrin si kundėrshtarė, duke i fshehur ndarjet tona tė thella nėn qilim, nuk ėshtė zgjidhje dhe nuk do tė ēoje nė pajtim.

“Nuk mund tė pajtohemi me atė se ku po shkojmė nėse kemi mosmarrėveshje bazike rreth asaj se prej nga vijmė. Kjo ėshtė arsyeja pse unė i kam dyfishuar pėrpjekjet e mia qė tė merrem me disa nga pyetjet mė tė vėshtira rreth tė kaluarės sonė, duke krijuar njė Komision pėr tė Vėrtetėn dhe Pajtim”, ka kujtuar Thaēi.

Ai ka thėnė se pėrfundimisht, ne besojmė se e arritur do tė ishte tė nėnshkruhet njė Marrėveshje finale mbi Normalizimin dhe Pajtimin ndėrmjet dy shteteve tona.

Sipas tij, pėrmes saj, ne do tė angazhoheshim qė tė zgjidhim tė gjitha mosmarrėveshjet me mjete paqėsore. Thaēi ka shkruar se nė fund, marrėveshja historike ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė do duhej tė pėrfshijė njohjen e ndėrsjellė si rrugė e vetme qė t’u epet fund tė gjitha mosmarrėveshjeve njėherė e pėrgjithmonė.

“Arritja e kėtij qėllimi pėrfundimtar ėshtė jashtėzakonisht e vėshtirė pėr tė dy vendet dhe kėrkon lidership tė guximshėm dhe tė menēur. Fuqimisht besoj qė si nė Kosovė, po ashtu edhe nė Serbi, lidershipi mbetet i pėrkushtuar ndaj asaj se ēfarė pret populli ynė nga ne – qė tė arrijmė paqen ndėrmjet nesh. Qė kjo tė ndodhė, tė gjithė duhet tė jemi kreativė dhe tė jemi tė gatshėm qė tė bėjmė kompromise tė mėtutjeshme. Duhet tė jetė e qartė pėr tė gjithė qė tė bėhet kjo ėshtė e domosdoshme pėr hir tė paqes sė qėndrueshme tė popujve tanė dhe tė gjeneratave qė po vijnė”, ka shkruar ai.
Thaēi nė FAZ ka shkruar se ashtu siē do duhej qė zgjidhja pėrfundimtare e konfliktit tonė tė njohė realitetet historike dhe aktuale, ajo gjithashtu duhet tė adresojė kėrkesat e sė ardhmes.

Sipas tij, e ardhmja e Kosovės dhe e Serbisė, sikurse ajo e pjesės tjetėr tė Ballkanit, ėshtė si fqinjė miqėsorė brenda Bashkimit Evropian.
“Jam i bindur se normalizimi dhe pajtimi ėshtė hapi i parė pėr tė na ēliruar nga pesha e sė kaluarės dhe njė hap qė do tė na shtyjė nė njė tė ardhme mė tė ndritur. Ėshtė e qartė se kur ne tė veprojmė kėshtu, Bashkimi Evropian duhet tė njohė pėrpjekjet tona, dhe se pėrderisa ne e ndėrrojmė shpejtėsinė nė cepin tonė tė Evropės, njė shpejtėsi duhet tė ndėrrohet nė trenin e pranimit nė Bruksel dhe nė kryeqytetet evropiane njėlloj. Duhet tė sigurohemi qė tė mos humbasim trenin e fundit pėr njė paqe tė qėndrueshme”, ka shkruar Thaēi.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma